معرفی مدل های مختلف کانکس و کارکرد آنها

کانکس کمپ مهندسی
زمان مطالعه: 3 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

قبل از معرفی مدل های مختلف کانکس باید به تعریفی کلی از کانکس اشاره کرد. کانکس در واقع سازه ها و اتاق های پیش ساخته، دارای امکاناتی مثل اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی و برخوردار از سیم کشی برق و لوله کشی آب است که اکثرا به دو صورت چرخدار و بدون چرخ هستند که برای جابجایی کانکس های بدون چرخ از جرثقیل و برای چرخ دارها می توان از ماشین هم استفاده نمود.

مدل های مختلف کانکس ها

در زیر به معرفی مدل های مختلف کانکس ها همراه با کارکرد آنها در هر زمینی با هر شرایط اقلیمی و ابعاد مختلف، که مورد استفاده اند می پردازیم.

کانکس ویلایی

کانکس ویلایی، خانه های پیش ساخته با امکاناتی مانند اتاق خواب، آشپزخانه مجهز و سرویس بهداشتی هستند که می توان آنها را از جایی به جای دیگر جابجا نمود. تفاوتی که این سازه با خانه های مسکونی، خانه های سنتی و ویلا دارند، در نوع مصالح بکار رفته در این سازه است. مصالحی مانند پانل های آماده یا همان ساندویچ پانل هستند که در واقع یک نوع ورق فولادی گالوانیزه است و در داخل دیواره های آن از دیوارپوش پی وی سی استفاده می شود. ابعاد این کانکس متغیر است و به نحوه جابجایی، اندازه زمین و شرایط اقلیمی می تواند در اندازه های مختلف ساخته شود. عمر این سازه بین 20 تا 30 سال است.

کانکس نگهبانی

از دیگر مدل های مختلف کانکس می توان کانکس نگهبانی را نام برد. این کانکس ها اغلب در ورودی شرکت ها، ادارات و مجموعه های صنعتی که شخصی نگهبان در آن استقرار می یابد و ورود و خروج افراد را کنترل می کند. پرکاربردترین ابعاد کانکس نگهبانی ۲×۲ مربعی است. از کارکرد کانکس نگهبانی مواردی را بیان می کنیم.

کانکس نگهبانی کارگاهی سبک و سنگین که در کارگاه های عمرانی کاربرد دارد.
کانکس ساندویچ پانل که مانند یخچال است و از اتلاف انرژی در مناطق سرد و گرم جلوگیری می کند.
کانکس کامپوزیتی به دلیل زیبایی در طرح و رنگ و فرم طرفداران زیادی در اماکن لوکس دارد.
کانکس نگهبانی منحنی برای دید 360 درجه ای و نیم دایره ای کاربردی در مناطق خاص دارد.
کانکس نگهبانی چوبی مورد استفاده در پارک ها قرار می گیرد.

 

کانکس فروشگاهی

در معرفی کانکس فروشگاهی باید بگوییم که این سازه از مدل های مختلف کانکس، اغلب به صورت کیوسک برای عرضه محصولات در جای جای شهر که نیاز به جبران کمبود عرضه است نصب می کنند. بیشترین کارکرد کانکس فروشگاهی در نوع کافی شاپ و فست فودها مشاهده می شود. نوع مصالح بکار رفته در این سازه به گونه ای است که سازگار با همه اقلیم های کشور است و روز به روز شاهد گسترش و توسعه این سازه می باشیم. از مزایای طراحی این سازه بگونه ای است که می توان با تغییر کاربری، آن را به عنوان بوفه، کافه کانکس و فروش محصولات غذایی حتی لبنیاتی استفاده نمود. ابعاد کانکس فروشگاهی در بیشتر مواقع ۶×۳ در نظر گرفته می شود. برخلاف دیگر مدل های کانکس کف این سازه از ملات ماسه سیمان برای عایق کاری طراحی شده است و در تامین امنیت آن از کرکره برقی برای درب اصلی استفاده کرده اند.

 

کانکس اداری

آخرین سازه کانکسی که از مدل های مختلف کانکس مورد معرفی قرار می گیرد کانکس اداری است. سازه ای از پیش ساخته برای کاربری اداری و دفتری که اغلب مهندسان یک پروژه یا برای استفاده تیم اداری که برخی ارگان ها به مناطق دورتر از محل کار اعزام می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. ابعاد این سازه علاوه بر زمین و شرایط اقلیمی متاثر از تعداد پرسنلی است که برای کار اعزام شده اند. استاندارد ابعاد این سازه ۳×۱۲ است اما با توجه به حمل و نقل آن که ممکن است از طول ماشین باربری بزرگ باشد، و امکان اخذ مجوز حمل در بعضی شهرها را ندارد پس این سازه را در 2 قطعه ۳×۶ ساخته و حمل می کنند.
از انواع مدل های مختلف کانکس اداری کانکس اداری لوکس و کانکس اداری ساده از پرکاربردترین ها هستند. کانکس لوکس به خاطر ظاهری زیبا برای اتاق مدیریتی و اتاق ارباب رجوع مورد استفاده قرار می گیرد. در کانکس ساده برخلاف مدل قبلی به نمای بیرونی و ظاهری اهمیت چندانی داده نمی شود و کارکرد اقتصادی آن مدنظر است. کانکس های کارگاهی، ساندویچ پنل و دو طبقه که در آنها مشکلی برای تعداد کارمندان و پرسنل موجود از نظر تعداد وجود ندارد از نوع ساده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *