مکان یابی و تعیین ابعاد و تعداد کانکس کتابفروشی

انواع ورق کانکس
زمان مطالعه: 3 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

رشد جمعیت شهری و عدم دسترسی مناسب روستایی ها به کتاب مورد نیاز، باعث شده ایجاد کانکس کتابفروشی یکی از اولویت های نهاد های مسئول (شهرداری ها و کتابخانه عمومی، دهیاری ها در برخی روستاها) برای برقراری ارتباط میان افراد و کتاب، برای گسترش، تداوم و ریشه کن کردن بی سوادی در جامعه به فرهنگ سازی کتابخوانی و تأمین کتاب مورد نیاز آنان که هم آن هایی که نیاز به کتاب دارند و هم آنان که علاقه مند به کتابخوانی هستند برقرار کرده و در راستای رفع نیاز های این عزیزان و تسریع دسترسی، به ایجاد کانکس کتابفروشی مبادرت نمایند.

انواع کانکس

چند نمونه از انواع کانکس با کاربری آن به شرح زیر است.

کانکس ویلایی، این سازه ها خانه های پیش ساخته با امکاناتی مانند اتاق خواب، آشپزخانه مجهز و سرویس بهداشتی بوده که میتوان آنها را از جایی به جای دیگر نیز به وسیله تریلی و جرثقیل جابجا نمود. اندازه این کانکس ها گاهی می تواند به اندازه یک ویلای کوچک نیز باشد.

کانکس فروشگاهی، کیوسک های پیش ساخته با کاربری تجاری تحت عنوان کانکس فروشگاهی نیز یکی دیگر از کانکس ها بوده که گاها برای فست فود، مغازه یا فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که این محصول در تنوع زیادی در طرح و رنگ بوده و می تواند با توجه به منطقه مورد استفاده نیز بومی سازی و شکل محلی به خود بگیرد.

 

 

کانکس اداری، در برخی مواقع برای مدیریت یک کارگاه عمرانی یا حتی درون سازمانی سازه ای پیش ساخته برای انجام امور اداری تهیه می گردد که به آن کانکس اداری می گویند.

کانکس نگهبانی، برای حراست و نگهبانی از یک مجموعه یا شرکت و یا حتی محله ها و ساختمان های مسکونی از سازه های پیش ساخته کوچکی تحت عنوان کانکس نگهبانی استفاده می شود. این کانکس معمولا دارای ابعاد 2 در 2 متر بوده اما برخی از آنها که دارای اتاق استراحت نیز هستند ممکن است سرویس بهداشتی و آبدارخانه نیز درون آنها موجود و ابعاد کانکس نگهبانی نیز بزرگ تر باشد.

کانکس کتابفروشی، با توجه به جمعیت ایران و درصد جمعیت جوان که بیشتر از سایر اقشار جمعیتی است و جمعیت تحصیل کرده و در حال تحصیل این جوانان، بخش بزرگی از نیاز کتاب و کتاب خوانی روی این قشر از جامعه احساس می شود. کانکس کتابفروشی می تواند به قسمت زیادی از این نیاز در شهر ها پاسخ دهد. از طرفی دیگر چون تقریبا نصف جمعیت کشور در روستاها است و طبیعتا درصد جمعیت این قشر نیز در روستا دور از انتظار نیست و برای پاسخ گویی به این نیاز را می توان از این کانکس استفاده نمود. استفاده از این کانکس موجب ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین روستاییان و شهرنشینان به طور غیر مستقیم نیز خواهد شد.

 

ابعاد و وسایل ساخت کانکس کتابفروشی

ابعاد کانکس کتابفروشی به عوامل گوناگونی از جمله به بزرگی و کوچکی شهر، جمعیت شهر مورد نظر و منطقه ای که کانکس کتابفروشی در آن نصب خواهد شد، بستگی دارد. کانکس را می توان با سیستم های متنوعی تولید کرد که از مهمترین آن استفاده از ورق های کامپوزیت یا استفاده از ساندویچ پانل با عایق پلی یورتان است.

مکان یابی کانکس کتابفروشی

به زبان ساده می توان مکان یابی کانکس کتابفروشی را تحقیق، اندازه گیری، مقایسه و تحلیل تمامی مکان های مناسب برای نصب کانکس در نظر گرفت تا بهترین و پر جمعیت ترین منطقه را انتخاب نموده و باعث افزایش کارایی و ارائه خدمات در آن منطقه داشته باشیم. در مطالعات مکان یابی، شناسایی شاخص های موثر بر مکانیابی مراکز، یک گام اساسی در جهت تعیین مکان مطلوب مراکز محسوب می گردد. لذا با در دست داشتن اطلاعات موقعیت مکانی، زمانی و عوارض جغرافیای شهری می توان با تطبیق آمار و اطلاعات به باکیفیت ترین نقطه در شهر دست یافت.

تعداد کانکس ها در شهر

در دهه های اخیر افزایش جمعیت شهری در پی مهاجرت زیاد از روستاها باعث گسترش شهرنشینی و شهرگرایی شده است. ازدحام و تراکم بیش از حد جمعیت باعث بوجود آمدن زاغه نشینی و حومه نشینی شده که از پیامد های گسترده این عمل افزایش نیاز به محصولات نوشتاری مانند مداد، خودکار و … است. برای حل این مشکل می توان تعداد کانکس ها را افزایش داد. این کانکس ها به دو صورت کانکس کتابفروشی سیار (چرخدار) و کانکس کتابفروشی ثابت تولید می شود. با مطالعه دقیق جمعیت شهر، منطقه ای که باید کانکس ایجاد کنیم و محله ای که کانکس در آنجا نصب و ارائه خدمات خواهد کرد می توان تعداد کانکس ها را پیش بینی، و تعداد آنها را در منطقه مورد نظر بر حسب نیاز افزایش و کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *