ساختمان پیش ساخته

کانتینر hc چیست؟ کانتینر های کیوب
زمان مطالعه: 4 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

ساختمان پیش ساخته به ساختمان‌هایی گفته می‌شود که فرایند تولید مصالح و ساختن و چهارچوب اصلی آن در جایی به غیر از مکانی که باید قرار بگیرد و محل آن ساختمان است، ساخته می‌شود.
ساختمان‌های پیش ساخته همان طور که از اسم آن‌ها پیدا است، مثلاً در شهر یا کشور دیگری ساخته می‌شوند و بعد به محل اصلی قرار گیری منتقل می‌شوند. به ساختمان پیش ساخته، ساختمان‌های قابل حمل و نقل نیز گفته می‌شود.

ساختمان پیش ساخته 

ساختمان‌های پیش ساخته برای اولین بار کی و کجا مورد استفاده قرار گرفتند؟

اولین ساختمان‌های پیش ساخته هم از جنس چوب بودند و وزن کمتری داشتند. در گذشته بیشتر از خانه‌های پیش ساخته برای اسکان نیروی ارتش و سربازان، در دوران جنگ استفاده شده است.
کارخانه‌هایی که در ایران برای کار در زمینه مصالح و ساخت این نوع ساختمان‌ها تأسیس شدند، تقریباً فعالیت خود را از سال 85 آغاز کردند و در حال حاضر ایران، بهترین متخصصان و طراحان را در این زمینه دارا است.

ساختمان‌های پیش ساخته چگونه حمل و مستقر می‌شوند؟

همان طور که گفتیم ساختمان‌های پیش ساخته در کارخانه تولید و ساخته می‌شوند و بعد در محل مورد نظر مستقر می‌شوند.
معمولاً ساختمان پیش ساخته با وسایل نقلیه‌ای چون: کامیون، تریلر، کشتی، قطار، هواپیماهای باربری؛ با در نظر گرفتن شرایط مبدأ و مقصد، حجم کار و مصالح و دیگر شرایط موجود، حمل و جا به جا می‌شوند. وقتی هم که مقصد می‌رسند توسط جرثقیل‌های سنگین بالا برده می‌شوند و روی جایگاه و ریلی که برای استقرار آن‌ها در نظر گرفته شده است، قرار می‌گیرند.

ساختمان پیش ساخته 

در ابتدا باید گفت که برای داشتن ساختمان‌های پیش ساخته مانند دیگر روش‌های ساخت و ساز، نیاز به پروانه ساخت و مجوز است؛ که این پروانه ساخت را مثل دیگر مجوزهای ساخت شهری باید از شهرداری و یا اداره شهرسازی منطقه دریافت کنید.

1- خانه‌های پیش ساخته این امکان را دارند که برای هر نوع کاربری؛ از قبیل: مسکونی، اداری، ویلا، رستوران، بیمارستان، باشگاه، انبار، خوابگاه و یا هر کار دیگری که مد نظر شما باشد، ساخته و مورد استفاده قرار بگیرند.
حتی امکان استفاده از هر مصالحی برای شرایط اقلیمی متفاوت در هر جا وجود دارد و در جنس‌های مختلفی از مثل: چوب، بتن، فلز و … ساخته می‌شوند.

2- ماندگاری و عمر ساختمان‌های پیش ساخته بسیار بالا است و چون متناسب با شرایط اقلیمی منطقه طراحی می‌شوند و بسیار منعطف‌اند، در برابر زلزه، سیل، باران، رطوبت، باد و … مقاوم هستند. البته که باید نکاتی را که برای نگه داری و حفاظت از آن‌ها وجود دارد را مورد توجه قرار داد تا ماندگاری طولانی تری داشته باشند.

3- به این خاطر که طرز ساخت و ابزارهایی که برای سر هم کردن دیواره‌ها و تجهیزات ساختمان‌های پیش ساخته مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار متفاوت است؛ مقاومت و ایمنی بیشتری دارد.
به ط،ر مثال برای کنار هم قرار دادن مصالح و تجهیزات از پیچ و مهره به جای جوش دادن استفاده می‌شود؛ که این بسیار مطمئن تر و امن تر است و میزان خطا در آن‌ها به شدت پایین است.

4- ساختمان‌های پیش ساخته را می‌توان مجدداً جا به جا کرد و در جای دیگری دوباره مستقر کرد، بدون این که به مصالح آسیبی برسد. البته ممکن است که در بعضی قسمت‌ها نیاز به تعمیر و یا تغییر باشد.
س دیوارهای پیش ساخته به خاطر این که از یونولیت‌ها و پانل‌های خاصی در ساخت آن استفاده می‌شود، نسبت به دیوارهای بتنی عایق خیلی خوبی برای صدا و حرارت است.

ساختمان پیش ساخته 

5- از خصوصیات خیلی خوب ساختن سازه در کارخانه و بعد نصب در محل، این است که هیچ سر و صدا و مزاحمتی در مدت آماده شدن، برای دیگران ندارند و سریع در محل مستقر می‌شوند و دیگر این که مدت زمانی که برای ساخت به آن احتیاج دارند بسیار کوتاه است و معمولاً در یک یا نهایت دو ماه آماده حمل به مقصد است.

6- در ساختمان‌های پیش ساخته امکان تغییر و تعمیر وجود دارد بدون این که به آن آسیبی برسد و حتی تا یک سال هم دارای گارانتی است.

7- ساختمان‌های پیش ساخته به خاطر متریال و مصالحی که استفاده می‌کنند نسبت به بتن و فلز در ساختمان‌های معمولی، احتمال آتش سوزی و انفجار در آن‌ها خیلی کم است و حتی اگر آتش بگیرند، کم کم می‌شوزند و خاکستر می‌شوند و شعله ور نمی‌شوند.

8- علاوه بر تمام این ویژگی‌ها به خاط این که برای ساختن این نوع ساختمان‌ها در کارخانه نیروی انسانی کمتری به کار گرفته می‌شود و همه کارها مدرنیته انجام می‌گیرد، هزینه طراحی و ساختش نسبت به روش سنتی خیلی پایین تر و به صرفه تر است.

برای اطلاع از قیمت کانکس، کانکس ویلایی و … با مشاورین دپو کانتین در قسمت تماس با ما در ارتباط باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *