کانتینر یخچالی

فروش ویژه کانتینر یخچالی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بروزرسانی شده در ۲۶ دی ۱۴۰۲

کانتینر‌ها از جمله مهم‌ترین ابزارهای حمل و نقل کالا در جهان هستند که به دلیل مزایای متعددی مانند کاهش هزینه‌ها، افزایش ایمنی و سهولت در بارگیری و تخلیه، به سرعت جایگزین روش‌های سنتی حمل و نقل شده‌اند. یکی از بخش‌های مهم صنعت حمل و نقل، حمل و نقل مواد غذایی و محصولات فاسد شدنی است. این مواد به دلیل حساسیت به دما، نیاز به شرایط نگهداری ویژه‌ای دارند. در گذشته، حمل و نقل این مواد با مشکلات زیادی همراه بود، زیرا کانتینر‌های معمولی از عایق مناسبی برخوردار نبودند و امکان حفظ دمای مناسب در داخل آنها وجود نداشت.

کانتینر یخچالی، پاسخی به این مشکل بود. این نوع کانتینر با استفاده از سیستم‌های سرمایشی، دمای داخل کانتینر را در محدوده مشخصی حفظ می‌کند و امکان حمل و نقل ایمن مواد غذایی و محصولات فاسد شدنی را فراهم می‌کند. کانتینر یخچالی کاربردهای گسترده‌ای دارد و در حمل و نقل انواع مواد غذایی، دارویی، محصولات کشاورزی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کانتینر در اندازه‌ها و ظرفیت‌های مختلف تولید می‌شود تا پاسخگوی نیازهای مختلف کاربران باشد.

کانتینر یخچالی چیست؟

کانتینر یخچالی یا Reefer، به کانتینرهای استانداردی گفته می‌شود که برای حمل کالاهای حساس به دما در مسافت‌های طولانی طراحی شده‌اند. این کانتینرها با استفاده از سیستم‌های سرمایشی و کنترل رطوبت خود، شرایط مناسب برای جا‌به‌جایی کالاهایی مثل دارو، مواد خوراکی و مواد شیمیایی حساس به دما را فراهم می‌کنند.

در صورت علاقه بیشتر به کانتینر می‌توانید به پست قبلی دپوکانتین مراجعه کرده و با انواع کانتینرها از لحاظ ابعاد و کاربرد آشنا شوید.

انواع کانتینرهای یخچالی

کانتینرهای یخچالی بر اساس توان سرمایشی خود به سه دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند:

  • دسته‌ی اول، کانتینرهای یخچالی استاندارد هستند که توان ایجاد دمای بین منفی ۲۵ و مثبت ۲۵ درجه سانتیگراد را دارند. اکثر کانتینرهای یخچالی، در دسته‌ی اول جای می‌گیرند.
  • دسته دوم، کانتینرهایی هستند که می‌توانند تا منفی ۳۵ درجه سانتیگراد را نیز حفظ کنند.
  • دسته سوم، که به سوپر فریزرها معروف هستند، می‌توانند تا دمای منفی ۷۰ درجه‌ی سانتیگراد را برای مدت طولانی حفظ کنند. کاربرد این کانتینرها بیشتر برای جابه‌جایی نمونه‌های پزشکی و مواردی از این دست می‌باشد.

لازم به ذکر است که کانتینرهای یخچال‌دار با کانتینر یخچالی متفاوت هستند. کانتینرهای یخچالی با استفاده از سیستم‌های کنترل دما و رطوبت خود، به این وظیفه عمل می‌کنند، اما در کانتینرهای یخچال‌دار، یونیت‌های یخچالی یا Reefer Box، کانتینرهای خشک استاندارد را به فضای مناسب جهت جابه‌جایی کالا تبدیل می‌کنند.

مشخصات کانتینر یخچالی

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد، کانتینرهای یخچالی بر اساس توانایی سرمایشی خود با یکدیگر متفاوت‌اند اما بسیاری از مشخصات این کانتینرها در تمامی انواع آن مشترک است. تمام کانتینرهای ریفر، مجهز به پنل کنترل دما و رطوبت هستند. این پنل که معمولا روی دیواره‌ی بیرونی انتهای کانتینر قرار گرفته‌است، وظیفه‌ی ثبت مواردی مثل دما و رطوبت را عهده دارد. در کانتینرهای جدیدتر، تنظیمات مربوط به امکان مانیتورینگ از راه دور دمای درون کانتینر نیز با استفاده از همین پنل انجام می‌شود.
این جعبه‌های کارامد، مانند تمام انواع دیگر کانتینر، عموما در ابعاد ۲۰ فوت و ۴۰ فوت ساخته می‌شوند. ابعاد دقیق این کانتینرها و مقدار بار قابل حمل هر یک به شرح زیر است:

نوع کانتینر

طول داخلی

عرض داخلی

ارتفاع داخلی

ارتفاع درب

گنجایش

وزن خالی

حداکثر بار قابل حمل

طول خارجی

عرض خارجی

ارتفاع خارجی

۲۰ فوت

۵.۴۵۰ متر

۲.۲۸۵ متر

۲.۱۶۰ متر

۲.۲۹ متر

۲۷ متر مکعب

۲۹۵۰ کیلوگرم

۲۷۵۰۰ کیلوگرم

۶.۰۶ متر

۲.۴۳۸ متر

۲.۵۹۱ متر

۴۰ فوت (های کیوب)

۱۱.۵۹۰ متر

۲.۲۸۵ متر

۲.۴۰۰ متر

۲.۲۹ متر

۶۷ متر مکعب

۴۶۰۰ کیلوگرم

۲۹۵۰۰ کیلوگرم

۱۲.۱۹۲ متر

۲.۴۳۸ متر

۲.۵۹۱ متر

اجزای تشکیل دهنده کانتینر یخچالی

کانتینر یخچالی یا کانتینر سردخانه‌ای، از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

بدنه عایق‌بندی‌شده: این بخش، فضای داخلی کانتینر را از محیط بیرون جدا می‌کند و از هدر رفتن سرما جلوگیری می‌کند. بدنه کانتینر یخچالی معمولاً از ورق‌های فلزی ساخته می‌شود و از داخل با مواد عایق‌بندی مانند پشم شیشه یا پلی‌استایرن پوشانده می‌شود.
سیستم سرمایشی: این سیستم، دمای داخل کانتینر را در محدوده مشخصی حفظ می‌کند. سیستم سرمایشی کانتینر یخچالی معمولاً از یک کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و ترموستات تشکیل شده است.
سیستم تهویه و گردش هوا: این سیستم، هوای داخل کانتینر را به گردش در می‌آورد و از یخ‌زدگی مواد غذایی جلوگیری می‌کند. سیستم تهویه کانتینر یخچالی معمولاً از فن‌های دمنده و مکش تشکیل شده است.

قیمت کانتیرهای یخچالی

قیمت کانتینرهای یخچالی نیز مثل انواع دیگر کانتینر، بر اساس سال ساخت و سلامت آن مشخص می‌شود، اما در کانتینر یخچالی، ظرفیت دمای کانتینر، کشور تولیدکننده موتور ریفر و برند موتور ریفر نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. برای مثال کانتینرهایی که از موتورهای کریر (Carrier) استفاده می‌کنند، عموما قیمت بالاتری دارند. به دلیل حجم پایین مبادلات کانتینرهای یخچالی در مقایسه با کانتینرهای استاندارد خشک و کمیاب‌تر بودن این کانتینرها در بازار، قیمت هر کانتینر یخچالی به مراتب بالاتر از نمونه‌ی استاندارد خشک با سال ساخت و سلامت مشابه است.

پنل کانتینر یخچالی کریر

برای اطلاع از قیمت انواع کانتینر یخچالی و دیگر محصولات مجموعه صنعتی دپوکانتین می‌توانید به صفحه‌ی لیست قیمت کانتینر و کانکس مراجعه کنید.

کانتینر یخچالی دست دوم

به‌دلیل کاربری خاص کانتینرهای یخچالی، خرید آن به‌صورت دست دوم امری بسیار پیچیده‌تر از کانتینرهای خشک استاندارد است. علاوه بر مواردی مثل سلامت شاسی که در بین جعبه‌های خشک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، موارد متعدد دیگری نیز باید در رابطه با کانتینرهای یخچالی دست دوم مورد بررسی قرار بگیرد. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

سلامت عایق‌های کانتینر

سلامت عایق‌های کانتینر یخچالی، از مهم‌ترین موارد مورد بررسی به هنگام خرید چنین کالاهایی است. عدم سلامت این عایق‌ها، کانتینر یخچالی را بلااستفاده می‌کند. عایق‌های دیواری و درب‌ها، از مهم‌ترین این عایق‌ها هستند.

سلامت موتورهای ریفر

موتور این کانتینرها، نقش کنترل دما و رطوبت را بر عهده دارد. یک کانتینر یخچالی با موتور معیوب، تقاوت خاصی با یک کانتینر خشک معمولی ندارد.

سلامت لولاها و یراق‌آلات

سلامت لولاها و یراق‌آلات، هرچند به دلیل تعمیرپذیری آسان به اندازه‌ی موارد دیگر تاثیرگذار و پر اهمیت نیست اما می‌تواند نشانگر مناسبی برای شرایط کلی سلامت کانتینر باشد.

خرید کانتینر یخچالی

همانطور که بالاتر ذکر شد، خرید کانتینر یخچالی دست دوم کار آسانی نیست و بررسی جامع کانتینر پیش از خرید امری ضروری است. از آن‌جا که ممکن است این بررسی برای فرد غیر متخصص، پیچیده به‌شمار برود، پیشنهاد ما به شما برقراری ارتباط با مشاورین متخصص و تیم فروش مجموعه صنعتی دپوکانتین است. مجموعه دپوکانتین با بیش از ۳۰ سال تجربه، می‌تواند خریدی آسان و مطمئن را برای شما فراهم کند.

کانتینر یخچالی سفید و سبز اورگرین

سوالات متداول

۱. آیا کانتینر سردخانه همان کانتینر یخچالی است؟
بله، کانتینر سردخانه‌ای همان کانتینر یخچالی است.

۲. کانتینر یخچالی و کانتینر یخچال‌دار چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟
سیستم‌های سرمایشی کانتینر یخچالی، بخشی از خود کانتینر هستند اما در کانتینر یخچال‌دار، سیستم‌های سرمایشی در یک کانتینر استاندارد نصب می‌شوند.

۳. کانتینر یخچالی چه مزایایی دارد؟
حفظ تازگی مواد خوراکی، امکان کنترل دما و رطوبت، حفظ سلامت نمونه‌های پزشکلی و داروها تنها چند مورد از مزایای کانتینرهای یخچالی است.

۴. قیمت کانتینر یخچالی چه قدر است؟
قیمت کانتینر یخچالی، معمولا حدود ۵ تا ۶ برابر یک کانتینر خشک است. برای اطلاع از آخرین قیمت کانتینر یخچالی می‌توانید با مجموعه صنعتی دپوکانتین تماس بگیرید.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *