انواع کانتینر از لحاظ ابعاد و کاربرد

محوطه کانتینری دپوکانتین
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بروزرسانی شده در ۱۳ بهمن ۱۴۰۲

کانتینر، انقلابی‌ترین اختراع صنعت حمل و نقل در قرن بیستم است. این جعبه‌ی فلزی استاندارد، امکان جابه‌جایی کالا بین کشتی، ریل، تریلی و حتی هواپیما را ایجاد می‌کند. همین موضوع باعث به حداقل رسیدن اتلاف وقت و هزینه‌ی تمام شده می‌شود. استفاده از آلیاژ خاص کورتن، سرعت پوسیدگی کانتینرها را به حداقل می‌رساند و عایق‌بندی مثال زدنی کانتینر، کالاهای در حال حمل را در بهترین شرایط و سلامت کامل حفظ می‌کند.

قیمت کانتینر در ایران، عموما بر اساس قیمت جهانی آن تعیین می‌شود. عوامل متعددی از جمله شرایط اقتصادی جهانی، جنگ‌ها و درگیری‌های منطقه‌ای و بسیاری دیگر بر قیمت جهانی کانتینر‌ها موثراند. با این حال برای کسب اطلاع از قیمت روز انواع کانتینر می‌توانید به صفحه لیست قیمت کانتینر و کانکس مراجعه کنید.

گروه صنعتی دپوکانتین، بزرگ‌ترین فروشنده‌ی کانتینر نو و دست دوم در مرکز کشور می‌تواند تمام نیازهای شما در ارتباط با خرید کانتینر تامین کند.

کانتینر ۴۰ فوت

کانتینر ۴۰ فوت، با طول ۴۰ فوت (حدود ۱۲ متر)، عرض استاندارد ۸ فوت (حدود ۲٫۴ متر) و ارتفاع ۸.۶ فوت (حدود ۲٫۶ متر)، یکی از پرکاربردترین واحدهای استاندارد حمل و نقل است. ظرفیت بالای حمل و نقل بارهای حجیم و بزرگ، در این نوع کانتینر امکان جابه‌جایی و حمل انواع کالاها، از ماشین‌آلات صنعتی تا لوازم التحریر را فراهم می‌کند. علاوه بر آن، ابعاد استاندارد کانتینر ۴۰ فوت امکان جا‌به‌جایی آسان آن از کشتی به ریل و یا تریلی را فراهم می‌کند.

کانتینر 40 فوت دست دوم

کانتینر۲۰ فوت

کانتینر ۲۰ فوت، با طول ۲۰ فوت (حدود 6 متر)، عرض استاندارد ۸ فوت (حدود ۲٫۴ متر) و ارتفاع ۸.۶ فوت (حدود ۲٫۶ متر)، امکان حمل بارهای کوچکتر را به‌صورت کارامد فراهم می‌کند. ابعاد کوچکتر این کانتینرها، در کاهش هزینه‌های حمل و نقل آن‌ها نقش چشمگیری دارد.

کانتینر 20 فوت نارنجی

کانتینر۱۰ فوت

کانتینرهای ده فوت، معمولا به‌صورت انبوه تولید نمی‌شوند و استفاده‌ی آن‌ها در صنعت حمل و نقل بسیار کم‌تر از انواع دیگر کانتینر است اما ابعاد کوچک، آن‌ها را به گزینه‌ای محبوب برای پروژه‌های تعییر کاربری تبدیل کرده است. ابعاد کانتینر 10 فوت، طول 10 فوت (حدود 3 متر)، عرض استاندارد ۸ فوت (حدود ۲٫۴ متر) و ارتفاع ۸.۶ فوت (حدود ۲٫۶ متر) است.

یک جفت کانتینر ده فوت آبی رنگ

کانتینر یخچالی

کانتینر یخچالی، با طول ۴۰ فوت (حدود ۱۲ متر)، عرض استاندارد ۸ فوت (حدود ۲٫۴ متر) و ارتفاع ۸.۶ فوت (حدود ۲٫۶ متر)، برای حمل و نقل و جابه‌جایی کالاهای حساس به دما، مانند دارو و موارد خوراکی استفاده می‌شود. سیستم‌های پیشرفته‌ی سرمایش و کنترل رطوبت درون کانتینر، سلامت کالاها را در طول مسیر تضمین می‌کند.

داخل کانتینر یخچالی

کانتینر اپن تاپ (بالا بازشو)

کانتینرهای اپن‌تاپ بر خلاف دیگر انواع کانتینر، از یک سقف ساده استفاده نمی‌کنند؛ بلکه با استفاده از یک سقف متحرک عموما برزنتی، امکان بارگیری بارهای سنگین نیازمند جرثقیل و بارهای دارای ارتفاع بیشتر از ابعاد استاندارد کانتینر را از بالا فراهم می‌کنند. کانتینر اوپن تاپ در ابعاد 20 فوت و 40 فوت موجود است.

داخل کانتینر 40 فوت اوپن تاپ

کانتینر اوپن ساید (پهلو باز شو)

کانتینرهای اوپن ساید، علاوه بر تمامی مزایای کانتینرهای استاندارد، به دلیل وجود دربهای بزرگ در دیواره‌ی جانبی کانتینر، امکان بارگیری بارهای حجیم را فراهم می‌کند.

کانتینر 40 فوت اوپن ساید

کانتینر تغییر کاربری

استراکچر و ساختار قدرتمند کانتینرها، امکان تغییر کاربری و استفاده‌ی مجدد از آن‌ها را فراهم می‌کند. زمان کوتاه ساخت، آسیب پایین زیست‌محیطی و امکان حمل و نقل آسان، باعث محبوبیت روزافزون سازه‌های تغییر کاربری کانتینری شده است.

کانتینر فروشگاهی

یکی از محبوب‌ترین کاربردهای کانتینرهای تغییر کاربری یافته، استفاده‌ی فروشگاهی است. ساخت این نوع سازه‌ها با افزودن درب و پنجره‌های مختلف و تجهیز درون کانتینر انجام می‌شود.

کانتینر رستوران

کانتینر رستورانی نوعی کانتینر فروشگاهی است که با اجاق، یخچال، سرخ‌کن و دیگر ابزارهای مورد نیاز برای فعالیت رستورانی به‌کار می‌رود. این سازه‌ها به دلیل امکان جابه‌جایی، در فستیوال‌ها، رویدادهای مذهبی و موارد دیگر محبوبیت چشم‌گیری پیدا کرده‌اند. البته کانکتینرهای رستورانی ثابت نیز در مناطق ساحلی و اماکن تفریحی دائمی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کانتینر کافه

کانتینرهای کافه نیز در موارد استفاده مشابه کانتینرهای رستورانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و تفاوت اصلی آن‌ها در تجهیزات مورد استفاده درون کانتینر و تزئینات بیرونی است.

کانتینر فروشگاهی کافه رستوران کانتینری

کانتینر انبار

کانتینرها به دلیل شکل مستطیلی خود، امکان ایجاد یک مجموعه‌ی بزرگ‌تر به‌صورت ماژولار، مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی مثل دما و رطوبت و امکان قفسه‌بندی آسان، در بسیاری از موارد به‌عنوان انبار استفاده می‌شوند.

پیشنهاد می‌شود برای آشنایی بیشتر با انبارهای کانتینری مقاله خرید کانتینر برای انبار | 13 نکته‌ی مهم مطالعه نمایید.

کانتینر تجهیز شده داخل کارگاهی

کانتینر مسکونی

مقاومت بالای کانتینر و استراکچر قدرمتند، آن را به گزینه‌ای مناسب برای سکونت موقت و بعضا دائم تبدیل کرده است.

کمپ کانتینری

کمپ‌های کانتینری، با استفاده از ماژول‌های کانتینری تغییر کاربری یافته و تجهیز شده برای زیست و خدمات رسانی به پرسنل ساخته می‌شوند. مقاومت بسیار بالای کانتینرها در برابر ضربه، رطوبت و صدا در کنار استفاده از ورق‌های ساندویچ پانل درون کانتینر، این کمپ‌ها را به بهترین گزینه برای پروژه‌های معدنی، ساختمانی، پتروشیمی و… تبدیل می‌کند.

کمپ کانتینری بهداری

کانتینر ایزو تانک

کانتینر ایزوتانک نوعی کانتینر دارای مخزن حمل مایعات است. این کانتینرها معمولا از جنس استیل ضد زنگ ساخته می‌شوند و دارای لایه‌های مختلف عایق درونی و همچنین لایه محافظی از آلومینیوم یا پلی‌اورتان هستند. این ویژگی‌های خاص، مخازن کانتینری را به گزینه‌ای ایمن و مطمئن برای حمل انواع مایعات تبدیل می‌کند. کانتینرهای ایزوتانک، معمولاً ظرفیتی بین ۲۰ تا ۴۰ فوت مکعب (۵۷۰ تا ۱۱۳۴ لیتر) دارند و در طول 20 و 40 فوت ساخته می‌شوند.

کانتینر ایزوتانک

کانتینر فلت راک

کانتینر فلت راک نوعی کانتینر بدون سقف و دیواره‌های جانبی است که برای حمل بارهایی با ابعاد غیر استاندارد طراحی شده است. عدم وجود دیواره‌های جانبی در کانتینرهای فلت رک، امکان حمل کالاهای بزرگ و حجیم مانند الوار و ماشین‌آلات صنعتی را فراهم می‌کند. علاوه بر موارد ذکر شده، سهولت در بارگیری یکی دیگر از مزایای این نوع از کانتینرها است.

کانتینر فلت رک

نتیجه‌گیری

کانتینرها، در ابعاد، اشکال و برای کاربری‌های متنوعی ساخته می‌شوند و هریک ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. این تنوع می‌تواند بعضا گیج‌کننده شود. امیدواریم که با این مقاله، تشخیص و انتخاب کانتینر مناسب را کمی آسان‌تر کرده باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع کانتینرها، کاربری‌ها و قیمت آن‌‌ها، با مشاوران ما در گروه صنعتی دپوکانتین در ارتباط باشید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *