کانکس کانتینر آشپزخانه‌ ای (کانتینکس آشپزخانه‌ ای)

نمای جلوی کانکس کانتینر آشپزخانه‌ای زرد
زمان مطالعه: 4 دقیقه

افزایش محوبیت سازه‌های ساده، کوچک و مینیمال در چند دهه‌ی اخیر، باعث ابداع روش‌های خلاقانه و مبتکرانه برای استفاده از فضا شده‌ است. یکی از پرطرفدار‌ترین این روش‌ها برای دستیابی به چنین سازه‌هایی، ساخت سازه‌های تازه با استفاده از کانتینرهای استاندارد تغییر کاربری‌یافته به‌شمار می‌رود. کانکس کانتینر آشپزخانه‌ ای یا کانتینکس آشپزخانه‌ ای یکی از محبوب‌ترین آن‌هاست که در این مقاله به طور کامل به آن می‌پردازیم.

کانتینکس چیست؟

به طور کلی، به هر سازه‌ای که با استفاده از یک یا چند کانتینر ۲۰ فوت یا ۴۰ فوت و ایجاد تغییرات در آن‌ها ساخته شود، کانکس کانتینری یا کانتینکس گفته می‌شود. از جمله محبوب‌ترین انواع کانتینکس، می‌توان به کانتینکس اداری، کانتینکس مسکونی، کانتینکس کارگاهی، کانتینکس ویلایی، کانتینکس ژنراتور و کانتینکس سرویس بهداشتی اشاره کرد. کانکس کانتینری یا کانتینکس، یکی از محصولات گروه صنعتی دپوکانتین به‌شمار می‌رود.

کانتینکس‌ها، در واقع کانتینرهای استانداردی هستند که پس از تغییر کاربری، بخش جدید زندگی خود را به‌عنوان یک کانکس کانتینری شروع کرده‌اند. در تولید این سازه‌های پیش‌ساخته، تغییرات متنوعی برروی کانتینرها انجام می‌شود. انجام برش‌کاری، افزودن درب‌ها و پنجره‌های جدید، ترکیب چند کانتینر با یکدیگر و عایق بندی، تنها چند مورد از تغییرات استاندارد این سازه‌ها هستند.

نحوه ساخت کانکس کانتینر آشپزخانه ای

پس از پایان بخش آماده‌سازی کانتینکس، مرحله‌ی تجهیز آن شروع می‌شود. انواع مختلف کانتینکس، در این بخش از یکدیگر تفکیک می‌شوند. امکاناتی همچون اجاق گاز، سینک ظرف‌شویی، یخچال و حتی در مواردی میز غذاخوری، چند مورد از امکانات استانداردی هستند که در کانتینکس‌های آشپزخانه‌ای نصب می‌شود.

نمای داخلی کانکس کانتینری آشپزخانه(کانتینکس آشپزخانه ای) با یخچال سبز

انتخاب کانتینر مناسب

مثل هر پروژه‌ی ساختمانی دیگر، در ساخت انواع کانتینکس نیز انتخاب مواد اولیه و متریال مورد استفاده در ساخت پروژه، اولین قدم برای پیشبرد صحیح مراحل مختلف و رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب به‌شمار می‌رود. انتخاب کانتینر مناسب برای اجرای پروژه‌های کانکس کانتینری، بر اساس سه معیار اصلی شرایط کانتینر و ابعاد آن انجام می‌شود.

ابعاد کانتینر

کانتینرها به صورت استاندارد در ابعاد ۱۰ فوت (۳ متری)، ۲۰ فوت (۶ متری) و ۴۰ فوت (۱۲) ساخته می‌شوند. این ابعاد استاندارد، امکان جابه‌جایی آسان کانتینر و کانتینکس‌ها را تضمین می‌کند. مشخصا هر پروژه بسته به بودجه و اهداف مورد نظر خود، به کانتینر مشخصی نیاز دارد.

شرایط سلامتی کانتینر

وضعیت یا درجه‌ی سلامتی کانتینر مورد استفاده برای ساخت کانتینکس آشپزخانه‌ای، یکی دیگر از عوامل مهم در ساخت چنین سازه‌هایی است.

کانتینرها از نظر شرایط سلامتی خود به سه دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شوند:

 • کانتینرهای نو مستقیماً از خطوط کشتیرانی خارج می‌شوند. چنین کانتینرهایی، تنها یک‌بار مورد استفاده قرارگرفته‌اند و از بالاترین سطح سلامتی برخوردار هستند. استفاده از این دسته از کانتینرها برای ساخت کانتینکس رایج نیست. قیمت بالا و امکان استفاده در صنعت کشتیرانی، را می‌توان دلایل اصلی این موضوع دانست.
 • کانتینرهای گرید ای، کانتینرهای دست دومی هستند که چندسال در صنعت کشتیرانی مورد استفاده قرارگرفته‌اند ولی همچنان به‌علت سلامت بالای خود و سرویس‌های دوره‌ای امکان حمل بار به‌صورت بین‌المللی را دارند.
 • کانتینرهای بازنشسته، دسته‌ی سوم کانتینرهای مورد استفاده در پروژه‌های کانتینکس هستند. کانتینرهای بازنشسته، جعبه‌هایی هستند که پس از پایان دوره‌ی خدمت خود در صنعت کشتیرانی، به مزایده گذاشته‌شده و به فروش می‌رسند. قیمت مناسب و دسترسی آسان، کانتینرهای بازشنسته را به ابزار اصلی تولید کانکس‌های کانتینری تبدیل کرده‌اند.

با این حال، انتخاب کانیتینر مناسب، همواره پروسه‌ای پیچیده و گیج‌کننده به شمار می‌رود. برای دریافت مشاوره و انتخاب کانتینر مناسب برای پروژه‌ی خود، با مشاورین دپوکانتین در ارتباط باشید.

طراحی نقشه و پلان کانتینکس آشپزخانه‌ای

کانتینکس‌های معمولا به سفارش و بر أساس خواسته و نیازهای دقیق کارفرما ساخته می‌شوند. همین موضوع امکان طراحی پلان متناسب با کاربری و مشخصات مورد نظر را فراهم می‌کنند. برای طراحی پلان کانکس کانتینری آشپزخانه‌ای، معمولا چند سوال اصلی مطرح می‌شود:

 • چند نفر از این فضا استفاده خواهند کرد؟
 • این کانتینکس در چه محیطی نصب می‌شود؟
 • امکانات مورد نظر برای نصب درون کانتینکس چه چیزهایی هستند؟

بر اساس پاسخ کارفرما به سوالات بالا، مهندسین حرفه‌ای مجموعه دپوکانتین، طراحی پلان سازه را شروع می‌کنند.

کاربری کانتینکس آشپزخانه‌ای

کانکس کانتینری آشپرخانه‌ای، در محیط‌های متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از مهم‌ترین این محیط‌ها می‌توان به آشپزخانه‌ی کمپ کانتینکسی مدولار، استفاده‌های شخصی و استفاده‌های تجاری اشاره کرد.

آشپزخانه کمپ کانتینکسی مدولار

یکی از مهم‌ترین کاربری‌های کانتینکس‌های آشپزخانه‌ای، کاربرد آن‌ها در برپا کردن کمپ‌های گسترده‌ی مدولار است. فراهم‌کردن فضای مناسب آشپزخانه و صرف غذا در یک محیط کارگاهی، می‌تواند در بالا بردن بازدهی کل کمپ، اثر چشمگیری داشته باشد.

کاربری شخصی

کانتینکس‌های مسکونی و ویلایی، یکی از مهم‌ترین انواع کانتینکس به‌شمار می‌روند. این سازه‌های مانند هر سازه‌ی مسکونی دیگر، به امکاناتی مثل آشپزخانه و سرویس بهداشتی، نیاز دارند. رفع چنین نیازهایی با استفاده از یونیت‌های مجزای آشپزخانه‌ای و یا بخش آشپزخانه متصل به سازه‌ی اصلی امکان‌پذیر است.

کانتینکس آشپزخانه‌ای تجاری

امکان جابه‌جایی آسان کانتینکس‌ها، آن‌ها را به گزینه‌ای کارامد برای برپا کردن رستوران و کافه‌های متحرک تبدیل می‌کند. صحبت از دنیای کانتینکس‌های تجاری، در این مقاله نمی‌گنجد. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی آن‌ها با مشاورین ما در ارتباط باشید.

مزایا و معایب کانتینکس

کانتینکس‌ها به دلیل ساختار ویژه و نحوه‌ی ساخت خلاقانه‌ی خود از مزایای متعددی برخوردار هستند. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت و تحویل سریع
 • قابلیت جابه‌جایی آسان
 • عایق‌بندی مناسب با استفاد از ورق‌های ساندویچ پانل
 • ظاهر زیبا و مدرن
 • ساختار مدولار
 • مقاومت بالا دربرابر عوامل محیطی
 • عمر مفید طولانی‌تر از انواع دیگر سازه‌های قابل جابه‌جایی

مشخصا در کنار مزایای متعدد، کانکس‌های کانتینری معایبی نیز دارند:

 • ابعاد محدود و استاندارد
 • هزینه‌ی اولیه بالاتر از سازه‌های قابل حمل دیگر
 • قیمت تحت تاثیر بازار جهانی و قیمت جهانی کانتینر

نتیجه‌گیری

کانتینکس آشپزخانه‌ای، راه‌حلی خلاقانه و مقرون به صرفه برای نیاز آشپزخانه به در محیط‌های گوناگون به‌شمار می‌رود. مزایای متعدد سازه‌های کانتینری مثل انعطاف‌پذیری بسیار بالا در کاربری، مقاومت مثال‌زدنی در برابر عوامل محیطی، ظاهر مدرن و عمر مفید طولانی‌تر در مقایسه با کانکس‌های سنتی، کانتینکس را به گزینه‌ای مناسب برای کاربری‌های مختلف تبدیل می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع کانتینکس و خرید کانکس کانتینری آشپزخانه‌ای، با مشاورین متخصص ما در مجموعه صنعتی دپوکانتین در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *