کانکس فروشگاهی

نکات مهم در فروش کانکس فروشگاهی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

بروزرسانی شده در ۱۵ بهمن ۱۴۰۲

کانکس فروشگاهی، یک سازه پیش ساخته است که به عنوان محلی برای عرضه محصولات و خدمات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این کانکس ها به دلیل قابلیت جابه جایی آسان، برای کسب و کارهای سیار بسیار مناسب هستند.کانکس فروشگاهی فضایی محدود اما کاربردی را در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می دهد. این کانکس ها می توانند در مکان های مختلف مانند نمایشگاه ها، رویدادهای مختلف، مراکز تجاری و غیره مورد استفاده قرار گیرند.

شرکت دپوکانتین، یکی از تولیدکنندگان پیشرو در زمینه کانکس های فروشگاهی است. این شرکت با بهره گیری از فناوری های روز دنیا، کانکس های فروشگاهی با کیفیت و با دوام تولید می کند.شما می توانید با توجه به نیاز خود، امکانات مختلف را برای کانکس فروشگاهی خود سفارش دهید. شرکت دپو کانتین با مشاوره رایگان، شما را در انتخاب امکانات مناسب برای کانکس خود راهنمایی می کند.

کانکس فروشگاهی چیست؟

کانکس فروشگاهی، نوعی سازه پیش ساخته با شاسی فلزی است که به عنوان یک یا چند واحد تجاری کوچک یا متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کانکس‌ها می توانند برای فروش انواع محصولات مانند مواد غذایی، نوشیدنی‌ها، روزنامه‌ها، مجلات، محصولات آرایشی و بهداشتی و حتی به‌عنوان کافه و رستوران‌ها، استفاده شوند. کانکس فروشگاهی یکی از گزینه های محبوب برای کسب و کارهای کوچک و متوسط است. هزینه‌ی پایین‌تر راه‌اندازی و نگه‌داری این کانکس‌ها، آن‌ها را به گزینه‌ای مناسب برای فروشگاه‌های کوچک و متوسط تبدیل می‌کند.

انواع کانکس فروشگاهی

کانکس‌های فروشگاهی را می‌توان بر اساس معیارهای متنوعی به دو دسته‌ی اصلی تقسیم کرد. این دو معیار عبارت‌اند از:

انواع کانکس فروشگاهی بر اساس کاربری

کاربری اصلی تمامی کانکس‌های فروشگاهی یکسان و مشخص است اما کالا یا کالاهای فروخته شده در هر یک از این سازه‌ها، بر مشخصات دیگر آن‌ها نیز تاثیرگذار است. برای مثال، کانکس‌های مطبوعاتی عموما بصورت اجرا در محل و ثابت ساخته می‌شوند؛ در حالی که کافه‌های کانکسی عموما با استفاده از یک ماشین بزرگ و اتاق قابل حمل ساخته شده برای همان ماشین ساخته می‌شوند. از رایج‌ترین کاربری‌های کانکس‌های فروشگاهی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کانکس مطبوعاتی
 • رستوران کانکسی
 • کافه کانکسی
 • کانکس‌های فروش تنقلات
 • کانکس ارائه کالاهای بهداشتی
 • کانکس فروشگاهی بلیط فروشی

انواع کانکس فروشگاهی بر اساس متریال ساخت

کانکس‌های فروشگاهی عموما با استفاده از شاسی‌های آهنی و أنواع مختلف ورق در دیواره‌ها، سقف و کف ساخته می‌شوند. ورق‌های فلزی و ساندویچ پانل، رایج‌ترین متریال ساخت این سازه‌ها هستند. علاوه بر این دو مورد، بسیاری از کانکس‌های فروشگاهی نیز با استفاده از کانتینرهای تغییر کاربری داده شده ساخته می‌شوند. هرکدام از این روش‌ها& مزایا و معایب خاصی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

کانکس فروشگاهی ورقی

این کانکس‌ها به دلیل هزینه‌ی پایین ساخت خود (در مقایسه با انواع دیگر کانکس) همواره از محبوبیتی نسبی برخوردار بوده‌اند. دیواره‌های این کانکس‌ها از ورق‌های ساده فلزی ساخته می‌شود. معایبی مثل مقاومت پایین دربرابر رطوبت، عایق‌بندی ضعیف و عمر نسبتا کوتاه، کاربری آن‌ها را به موارد کوتاه مدت محدود می کند. البته به دلیل عدم نیاز سازه‌های رستورانی و مواردی از این دست به عایق‌بندی و حفظ دما درون سازه، استفاده از کانکس‌های ورقی برای ساخت آن‌ها رایج‌تر است.

کانکس فروشگاهی ساندویچ پانل

دیواره‌ها، سقف و کف این کانکس‌ها، با استفاده از ورق‌های ساندویچ پانل ساخته می‌شود. ورق‌های ساندویچ پانل، به دلیل ساختار ویژه‌ی خود، مقاومتی بسیار بالا در برابر ضربه،‌ صدا، رطوبت و موارد دیگر فراهم می‌کنند. این ورق‌ها از دو لایه‌ی فلزی بیرونی و یک لایه فوم پلی‌اورتان در وسط تشکیل شده‌اند. یکی از مزایای سازه‌های پانلی نسبت به سازه‌های ورقی، امکان جابه‌جایی مداوم است. بسیاری از سازه‌های ورقی به دلیل مقاومت ساختاری پایین خود، در صورت جابه‌جایی‌های متعدد تاب برداشته و غیر قابل استفاده می‌شوند. در مقابل، استحکام ورق‌های ساندویچ پانل،‌ امکان حمل و نقل آسان را تضمین می‌کند.

کانکس فروشگاهی ساندویچ پانل با نمای طرح چوب

سازه فروشگاهی کانتینری

کانتینرهای تغییر کاربری‌داده شده، به دلیل استراکچر فوق مقاوم خود و توانایی وزن ۴ کانتینر پر از بار، گزینه‌ای بی‌نظیر برای ساخت فروشگاه‌های موقتی و دائمی هستند. افزودن درب‌ها، پنجره‌ها و افزودن لایه‌های عایق ساندویچ پانل، سازه‌های کانتینری را برای هر کاربری‌ای آماده می‌سازند. مقاومت در برابر عوامل محیطی، رطوبت و دما، کانتینرها را به بهترین گزینه برای ساخت رستوران‌ها و کافه‌های متحرک تبدیل می‌کنند.

مشخصات فنی کانکس‌های فروشگاهی

هریک از کانکس‌های فروشگاهی، بسته به نیازهای کارفرما و مختصات مورد نیاز برای فعالیت مورد نظر فروشگاه، مشخصات متفاوتی دارد. برای مثال، یک کانکس رستورانی، به امکاناتی مثل اجاق گاز و یخچال تجهیز می‌شود. مواردی مثل نوع پروفیل مورد استفاده برای ساخت شاسی کانکس فروشگاهی، درب‌ها، پنجره‌ها و حتی عایق‌بندی نیز بر أساس گرید سازه، متفاوت‌اند.

به طور معمول دیواره های داخلی کانکس‌های فروشگاهی در برابر آتش سوزی و هم چنین آسیب و هر گونه ضربه مقاوم است. نمای بیرونی نیز از موادی است که به صورت عایق عمل می کند و در برابر مواد شیمیایی، حشرات موذی و زنگ زدگی و هرگونه مواردی که باعث آسیب می شود، جلوگیری به عمل می آورد. هم چنین برای مواقعی که فروشگاه تعطیل است، نیاز است تا مسائل امنیتی در آن برقرار باشد. بدین منظور می توان از درب های ضد سرقت و یا کرکره های برقی استفاده نمود. روشنایی در محیط بیرونی نیز از جمله موارد تاثیرگذار در مسائل امیتی است.

گرفتن مجوز و موانع قانونی کانکس فروشگاهی

نصب و استفاده از کانکس فروشگاهی نیز نیازمند رعایت برخی قوانین و مقررات است. به طور کلی، برای نصب کانکس فروشگاهی در ایران نیاز به دریافت مجوز از شهرداری و سایر نهادهای مربوطه است.

مراحل دریافت مجوز کانکس فروشگاهی

مراحل دریافت مجوز کانکس فروشگاهی به شرح زیر است:

1.تهیه مدارک مورد نیاز، مانند:

 • درخواست کتبی
 • تصویر سند مالکیت زمین یا اجاره نامه
 • نقشه کانکس
 • طرح جانمایی کانکس

2.مراجعه به شهرداری و تحویل مدارک

3.بررسی مدارک توسط شهرداری

4.صدور مجوز یا رد درخواست

موانع قانونی نصب کانکس فروشگاهی

در برخی موارد، نصب کانکس فروشگاهی ممکن است با موانع قانونی مواجه شود. این موانع عبارتند از:

 • قرارگیری کانکس در حریم معابر عمومی
 • ایجاد مزاحمت برای ساکنان منطقه
 • عدم رعایت اصول ایمنی و بهداشتی

در صورت وجود هر یک از این موانع، شهرداری می‌تواند درخواست صدور مجوز را رد کند.

تجهیزات کانکس فروشگاهی

در کانکس فروشگاهی می توان انواع تجهیزات و امکانات را قرار داد. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از گاز و یخچال برای کانکس فروشگاهی فست فود

تعبیه قفسه و ویترین برای کانکس فروشگای تجاری

سیستم گرمایشی و سرمایشی در کانکس فروشگاهی

تجهیز کانکس به کپسول آتش نشانی

سرویس آشپزخانه برای کانکس فروشگاهی رستورانی

نکات مهم در انتخاب کانکس فروشگاهی

هنگام انتخاب کانکس فروشگاهی باید به نکات زیر توجه کرد:

 • ابعاد کانکس: یک کانکس مناسب، باید با در نظر داشتن فضایی که قرار است در آن قرار داده شود خریداری شود.
 • نوع کانکس: همانطور که بالاتر ذکر شد،‌کانکس‌ها در أنواع مختلفی ساخته می‌شوند و هریک از آن‌ها به دلیل ویژگی‌های خاص خود، برای کاربری‌ها مفتاوتی مناسب‌اند.
 • امکانات داخلی:هر کانکس باید بسته به کاربری خود، از امکانات داخلی مورد نیاز آن کسب و کار مانند سیستم گرمایش و سرمایش، سیستم برق، کابینت ها و قفسه ها برخوردار باشد.
 • هزینه: هزینه ساخت و تجهیز کانکس باید با بودجه مد نظر شما هماهنگ باشد.

مزایا و معایب کانکس فروشگاهی

کانکس‌های فروشگاهی، مزایای زیادی نسبت به مغازه‌های سنتی دارند، از جمله:

 • مقرون به صرفه بودن: کانکس‌های فروشگاهی به دلیل نحوه‌ی خاص ساخت و ساز خود، بسیار کم‌هزینه‌تر از ساختمان‌های دارای زیربنا هستند.
 • قابل حمل بودن: امکان جابه‌جایی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کانکس‌های پیش‌ساخته است. این ویژگی امکان خدمت هر سازه در پروژه‌های مختلف را فراهم می‌کند.
 • قابلیت سفارشی سازی: کانکس‌های فروشگاهی عموما به سفارش مشتری ساخته می‌شوند. همین موضوع امکان ساخت کانکس با ویژگی‌ها و امکانات مختلف برای هر کسب و کار را فراهم می‌کند.
 • مقاوم بودن: کانکس‌های فروشگاهی پانلی و کانتینری، مقاومتی مثال‌زدنی دربرابر رطوبت، صدا،‌ دما و دیگر عوامل محیطی فراهم می‌کنند. علاوه بر موارد ذکر شده،‌ این سازه‌ها به دلیل دیواره‌های محکم و شاسی مقاوم خود، در برابر زلزله نیز مقاوم هستند.

با این حال، کانکس فروشگاهی نیز معایبی دارد، از جمله:

 • محدودیت فضایی: کانکس فروشگاهی معمولاً فضای کمتری نسبت به یک فروشگاه سنتی دارد. این محدودیت ممکن است برای کسب‌وکارهای بزرگ یا محصولات حجیم مناسب نباشد.
 • نیاز به مجوز: برای نصب کانکس فروشگاهی در ایران نیاز به دریافت مجوز از شهرداری است. این فرایند ممکن است زمان‌بر و دشوار باشد.
 • امنیت کمتر: کانکس فروشگاهی به دلیل ساختار ساده‌تر نسبت به یک فروشگاه سنتی از امنیت کمتری برخوردار است.

به طور کلی، کانکس فروشگاهی گزینه مناسبی برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است که به دنبال یک فضای تجاری مقرون‌به‌صرفه و قابل حمل هستند. با این حال، قبل از تصمیم‌گیری برای خرید کانکس فروشگاهی، باید مزایا و معایب آن را به‌دقت بررسی کنید.

قیمت کانکس فروشگاهی

همانطور که مشخص است، قیمت هر کانکس از هر نوعی که باشد مانند کانکس سفارشی، کانکس فروشگاهی، کانکس پیش ساخته، کانکس ویلایی و… متناسب با اندازه و ابعاد آنها و هم چنین تجهیزاتی که در آن تعبیه می شود متفاوت است. قیمت کانکس‌های فروشگاهی، به عوامل متعددی بستگی دارد. ابعاد سازه، متریال مورد استفاده، امکانات و موارد نصب شده درون سازه، نوع و کاربری سازه و حتی محل قرارگیری نهایی کانکس، بر قیمت نهایی آن موثر است.

برای اطلاع از قیمت انواع کانکس فروشگاهی و دیگر محصولات مجموعه صنعتی دپوکانتین می‌توانید به صفحه‌ی لیست قیمت کانتینر و کانکس مراجعه کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت کانکس فروشگاهی، قیمت کانکس سفارشی و هم چنین قیمت کانکس ویلایی و… می توانید با شرکت دپوکانتین در تماس باشید.

سوال های متداول

آیا کانکس‌های فروشگاهی امکان جابه‌جایی دارند؟
بله، اکثر کانکس‌های فروشگاهی قابل حمل هستند و می‌توان آنها را به آسانی از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد.

آیا کانکس‌های فروشگاهی قابل شخصی‌سازی هستند؟
بله، کانکس‌های فروشگاهی ساخته‌شده توسط مجموعه‌ی صنعتی دپوکانتین، بر أساس نیازها و سفارشات کارفرما شخصیٰ‌سازی می‌شوند.• ساخت هر کانکس

فروشگاهی حدودا چقدر طول می‌کشد؟
مدت زمان ساخت کانکس فروشگاهی به نوع کانکس و پیچیدگی آن بستگی دارد. این پروسه ممکن از چند هفته تا بیش از یک ماه به طول بیانجامد.

آیا راه‌اندازی یک کانکس فروشگاهی نیاز به مجوز دارد؟
معمولا کانکس‌های متحرک چرخ‌دار و یا بر پایه کامیون، ون و موارد مشابه که دائما در حرکت هستند، نیازی به مجوز خاصی ندارند اما کانکس‌های ثابت، به دریافت مجوز از شهرداری و نهادهای دیگر نیاز دارند.

5/5 - (2 امتیاز)

3 دیدگاه در “کانکس فروشگاهی

 1. طراحی چهره سیاه قلم میگوید:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 2. ست لباس گرمکن زنانه میگوید:

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم
  باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *