تهویه کانکس

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بروزرسانی شده در ۰۶ تیر ۱۴۰۲

تهویه کانکس ها یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که باید در ساخت این سازه ها در نظر گرفته شود. از آنجایی که امروزه کانکس به عنوان واحد های مسکونی نیز استفاده می شوند، لازم است تا تهویه آنها نیز رعایت شود. همانطور که می دانید، کانکس ها از جمله سازه های کاربردی هستند که شامل انواع مختلفی بوده و برای ایجاد اماکن مختلف از جمله کانکس اداری بزرگ، سرویس های بهداشتی، فروشگاه ها، گیت های ورودی، مراکز نگهبانی و … استفاده می شوند. در این مقاله بیشتر با کانکس ها و روش های تهویه آنها آشنا می شویم.

تهویه کانکس 

کانکس

کانکس یا Shelter نوعی سازه از پیش ساخته شده است که مانند یک بنای مسکونی ساخته می شود و ساختار حداقلی آن شامل یک چارچوب و سقف و یک درب ورودی است. این نوع سازه ها امروزه در موارد مختلفی کاربرد دارند که به واسطه ویژگی های آن است.
این نوع سازه ها از نظر ابعاد و ویژگی هایی که دارند، مطابق استاندارد های مشخص از طرف سازمان حمل و نقل جهانی ساخته شده و تولید می شوند. در ادامه بیشتر به معرفی این کانکس ها می پردازیم.

تهویه کانکس 

ویژگی کانکس ها

از جمله ویژگی های کانکس ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

قابلیت جابه جایی:

یکی از مهم ترین ویژگی های کانکس ها است که سبب می شود تا کاربرد این کانکس ها در مناطق مختلف داخل و بیرون شهری استفاده شود.

وزن سبک:

ویژگی مهم دیگر این سازه ها، وزن سبک آنها است که جا به جایی آن را آسانتر می کند. استفاده از مصالح سبک بدون استفاده از آرماتور یا ملات و … و ایجاد یک سازه با اتصالات جوش، پیچ و پرچ از ویژگی های این سازه است.

ابعاد کانکس:

کانکس ها معمولا دارای ابعاد مشخص و تعریف شده ای هستند که حداکثر ابعاد آنها دارای 12 متر طول و 2.4 متر عرض است.
از دیگر ویژگی های این نوع سازه ها می توان گفت:

طراحی و ساخت سریع و آسان

مقاوم در برابر برف و باران (ضد آب بودن در انواع خاصی از مدل های کانکس ها)
مقرون به صرفه بودن از نظر اقتصادی
پایداری و عمر طولانی در صورت استفاده صحیح
مقاوم در برابر زلزله
کارایی در زمان حوادث که می تواند نیاز به اماکن اقامتی را برای افراد حادثه دیده رفع کند.

تهویه کانکس 

کاربرد های کانکس ها

کانکس ها انواع مختلفی دارند که سبب می شود تا در مدل های مختلفی طراحی شده و برای کاربرد های گوناگونی استفاده شوند. از جمله کاربرد های این کانس ها می توان گفت:

– استفاده به عنوان محلی برای راه اندازی یک محیط اداری موقت
– استفاده به عنوان محلی برای استراحت و خوابیدن پرسنل یک پروژه عمرانی
– استفاده به عنوان محلی برای سرویس بهداشتی
– استفاده به عنوان محلی برای کانکس های نگهبانی.

این کاربرد می تواند برای پروژه های اداری، عمرانی، مجتمع های مسکونی، ارگان های نظامی و … باشد.
ساخت یک محیط اقامتی و مسکونی دائمی با امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی، آشپزخانه و … که تحت عنوان کانکس ویلایی شناخته می شود.

ایجاد کارگاه های صنعتی

با اینکه در گذشته از کانکس ها برای اقامت کارکنان و کارگران یک پروژه عمرانی استفاده می شده است، اما با پیشرفت این صنعت، امروزه همانطور که در مطلب قبل نیز اشاره شد، برای ایجاد اماکن مختلفی اعم از فروشگاه، گیت های حراست، اتاق کنترل، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و … نیز استفاده می شوند.

آشنایی تهویه کانکس ها

تهویه کانکس ها یکی از مهمترین مباحثی است که باید در طراحی و ساخت این سازه ها در نظر گرفته شود. همانطور که در قسمت قبل نیز اشاره کردیم، کانکس ها انواع مختلفی دارند که با توجه به پیشرفت آنها، برای کاربرد های مختلفی استفاده می شوند. امروزه کانکس ها را می توان یکی از انواع سازه های مسکونی برای انسان ها دانست که به همین خاطر لازم است تا به گونه ای طراحی شوند که تهویه کانکس ها در آنها رعایت شده و جریان هوا به خوبی در آنها عبور کنند.

تهویه کانکس 

انواع تهویه کانکس ها

تهویه کانکس ها که با نام HVAC نیز شناخته می شود، در روش های مختلفی انجام می شود که یکی از ساده ترین روش های تهویه کانکس ها را می توان پنجره ها دانست که معمولا برای تهویه هوا درون کانکس، پنجره هایی با ابعاد مختلف برای آن در نظر می گیرند.
یکی دیگر از روش های تهویه کانکس، استفاده از هواکش ها است که باید بسته به نوع و ابعاد کانکس ها انتخاب شود. امروزه در انواع کانکس های اداری، ویلایی، سرویس های بهداشتی و … شما می توانید هواکش ها را مشاهده کنید. همچنین با توجه به پیشرفت سیستم های HVAC، امروزه سرمایش، گرمایش و مکش و جریان هوا نیز در سیستم های تهویه مطبوع وجود دارند که استفاده از این سیستم ها در اماکن مسکونی مختلف روز به روز در حال گسترش است.
قیمت کانتینر ها از جمله قیمت کانکس ویلایی به موارد مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها می توان به امکانات کانکس و کانتینر، جنس بدنه، مساحت و ابعاد آن و … اشاره نمود. برای آگاهی از قیمت انواع کانکس به وب سایت depoco مراجعه کرده و یا با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *