کانتینر ۲۰ فوت

کانتینر 20 فوت
زمان مطالعه: 6 دقیقه

بروزرسانی شده در ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

کانتینر، نوعی جعبه استاندارد مناسب و طراحی شده برای حمل کالا در مسافت‌های طولانی است. این جعبه‌ها، در انواع مختلفی تولید می‌شوند. یکی از مهم‌ترین کانتینرها که دارای ابعاد استاندارد است کانتینر ۲۰ فوت است. کانتینر 20 فوت به طول 6 متر، عرض 2.4 متر و ارتفاع 2.6 متر است. این کانتینر به خوبی برای قرارگیری بر روی کفی تریلی مناسب است و محدودیتی به لحاظ ابعاد طول و عرض ایجاد نمی‌کند. همچنین در هر ۴ گوشه‌ی آن بخش‌هایی در نظر گرفته شده‌است که اتصال قلاب جرثقیل و بارگیری و بستن کانتینر به راحتی انجام پذیرد. این کانتینر از جنس بسیار محکمی ساخته‌شده و توانایی محافظت از اجناس و محصولات را به‌خوبی دارد به همین خاطر است که رفته رفته استفاده از این کانتینرها در سطح شهر و به عنوان مغازه، کیوسک و حتی گاهی اوقات به عنوان سازه مسکونی زیاد شده‌است.

علاوه بر کانتینر ۲۰ فوت استاندارد، کانتینر ۴۰ فوت نیز یکی دیگر از کانتینرهای استاندارد پرطرفدار و مورد استفاده در بازار ایران و جهان است. برای آشنایی بیشتر با کانتینرها می‌توانید مقاله انواع کانتینر از لحاظ ابعاد و کاربرد را در دپوکانتین مطالعه نمایید.

مشخصات فنی کانتینر ۲۰ فوت

کانتینر‌های ۲۰ فوت، مانند انواع دیگر کانتینر خشک استاندارد با استفاده از فولاد هوازده (فولاد COR-TEN) ساخته می‌شود. این فلز بخصوص، به دلیل استفاده یک پوشش خاص، از شکل‌گیری زنگ‌زدگی‌های عمیق جلوگیری کرده و آن را به سطح محدود می‌کند. علاوه بر آن، استراکچر قدرتمند کانتینر، امکان چیده‌شدن چندین کانتینر برروی یکدیگر را فراهم می‌کند. البته شایان ذکر است که در موارد خاص، کانتینرها از آلومینیوم نیز ساخته می‌شوند.

ابعاد کانتینر ۲۰ فوت

کانتینر 20 فوت ابعاد خاصی دارد که توسط سازمان جهانی حمل‌ونقل تعیین شده‌است و در تمام جهان مقدار ثابتی است و از همین جهت استفاده از آن برای حمل‌ونقل دریایی و زمینی بین کشورها به شدت مورد توجه قرار گرفته‌است. ابعاد این کانتینر از قرار زیر است:

 • طول داخلی: 5.90 متر
 • طول خارجی: 6.06 متر
 • عرض داخلی: 2.35 متر
 • عرض خارجی: 2.44 متر
 • ارتفاع داخلی: 2.39 متر
 • ارتفاع خارجی: 2.59 متر
 • عرض درب: 2.35 متر
 • حجم داخلی: 33.1 متر مکعب
ابعاد کانتینر ۲۰ فوت به متر

وزن کانتینر ۲۰ فوت

مانند دیگر ویژگی‌های کانتینر 20 فوت، هر کانتینر وزن مشخصی نیز دارد. وزن کانتینر به همراه بار آن، نباید از مقدار معینی بیشتر شود تا تعادل و مصرف سوخت کشتی حامل آن دچار مشکل نشود. وزن هر کانتینر ۲۰ فوت خالی، تقریبا ۲ هزار و ۳۰۰ کیلوگرم است و وزن مجاز حمل بار آن تقریبا ۲۸ تن است. وزن هر کانتینر به همراه بار آن، نباید بیشتر از ۳۰ تن بشود.

مصالح مصرفی در ساخت کانتینر ۲۰ فوت

در ساخت انواع کانتینر استاندارد، علاوه بر نوع خاص فولادی که بالاتر ذکر شد، از رنگ‌های خاصی نیز استفاده می‌شود. رنگ مناسب کانتینر، نوعی رنگ اختصاصی کشتیرانی است. ویژگی‌هایی همچون آب‌گریز بودن و امکان پاشش مستقیم بر روی فلز، این رنگ را به گزینه‌ای مناسب برای سفرهای طولانی مدت دریایی کانتینرها تبدیل می‌کند.

کاربرد های کانتینر ۲۰ فوت

شکل مستطیلی کانتینر‌ها، امکان جا‌به‌جایی گستره‌ی متنوعی از بارها را فراهم می‌کند؛ به طوری که حدود ۹۰ درصد از حجم بار در جهان، با استفاده از کانتینرها جابه‌جا می‌شود. کانتینر بیست فوت، به دلیل ابعاد کارامد خود، شرایط را برای جای‌دادن رنج متنوعی از جعبه‌ها، پالت‌ها، انواع بشکه، بارهای نامتقارن و حتی خودروها فراهم می‌کند. البته جا‌به‌جایی کالا، تنها بخشی از کاربردهای کانتینرها است. تغییر کاربری کانتینر و استفاده از آن به‌عنوان قالبی برای ساخت سازه‌های متنوع از جمله خانه‌ها، فروشگاه‌ها،‌ کمپ‌های کارگاهی و زیستی، تنها چند مورد از امکانات بی‌نهایت و کاربردهای کانتینر است.

دلایل محبوبیت کانتینرهای ۲۰ فوت

عوامل متعددی در افزایش محبوبیت کانتینر 20 فوت و تبدیل به آن به یکی از پراستفاده‌ترین انواع کانتینر در صنعت حمل و نقل نقش دارند. در ادامه به تعدادی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد و عوامل موثر در محوبیت کانتینر ۲۰ فوت می پردازیم.

ابعاد استاندارد

ابعاد استاندارد کانتینر 20 فوت، امکان جابه‌جایی آسان، مستقیم و کم‌هزینه‌ی بار بین ریل، کشتی و حتی تریلی را فراهم می‌کند. عدم نیاز به تخلیه و بارگیری مجدد، باعث افزایش چشمگیر سرعت حمل بار می‌شود. علاوه بر آن، ابعاد استاندارد کانتینر ۲۰ فوت، خلق سازه‌های جدید و تغییر کاربری آن‌ها را نیز ساده‌تر می‌کند.

هزینه مقرون به‌صرفه

کانتینر ۲۰ فوت به دلیل ابعاد کوچکتر خود در مقایسه با کانتینرهای 40 فوت، از قیمت پایین‌تری نیز برخوردار هستند. همین مسئله در افزایش محبوبیت آن‌ها خصوصا در پروژه‌های کوچک‌تر نقش به‌سزایی داشته است. علاوه بر هزینه‌ی خرید، هزینه‌های گمرکی و انبارداری این کانتینرها نیز، مشخصا پایین‌تر از انواع دیگر کانتینر است.

امکان حمل بارهای مختلف

کانتینرهای 20 فوت (6 متری)، ابزاری مناسب برای حمل و نقل انواع مختلفی از بارهای کوچک و بزرگ است. برخی از این موارد عبارت‌اند از

 • لوازم خانگی: انواع مبلمان، تخت خواب، میز و صندلی، لوازم الکترونیکی ازجمله تلویزیون، سیستم‌های صوتی و سایر لوازم خانگی به راحتی در یک کانتینر 20 فوت جای می‌گیرند.
 • لوازم آشپزخانه: یخچال‌های دوقلو و حتی ساید بای ساید، اجاق گاز، ماشین لباسشویی و سایر لوازم آشپزخانه  نیز عموما با استفاده از کانتینرهای ۲۰ فوت در سرتاسر جهان حمل می‌شوند.
 • مصالح ساختمانی: تخته‌های چوبی، ساندویچ پانل، أنواع کاشی، کاغذ دیواری و بسیاری دیگر نیز با استفاده از این کانتینرها در سطح ملی و بین‌المللی جابه‌جا می شوند.
 • مواد غذایی و نوشیدنی: با این که حمل مواد غذایی و نوشیدنی فاسد شدنی، با استفاده از کانتینرهای یخچالی انجام می شود، کانتینرهای 20 فوت برای جابجایی مواد غذایی و مواد اولیه خشک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • پوشاک و منسوجات: حمل و نقل انواع لباس، پارچه و سایر منسوجات با استفاده از کانتینرهای 20 فوت یکی دیگر از کاربردهای این نوع کانتینر است.

کانتینکس و کانتینرهای تغییر کاربری

کانتینرهای 20 فوت، یکی از بهترین گزینه‌ها برای تغییر کاربری و خلق سازه‌های جدید هستند. مزایای متعددی ازجمله مقاومت بالا دربرابر رطوبت و پوسیدگی، عایق بندی مناسب دربرابر عوامل محیطی و ابعاد استاندارد و قابل حمل این کانتینرها باعث محبوبیت روزافزون آن‌ها برای ساخت سازه‌های متنوع شده است. از رایج‌ترین انواع سازه‌های تغییر کاربری کانتینر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کانتینکس اداری
 • کانتینکس آشپزخانه‌ای
 • کانتینکس انبار (کانتینر انبار)
 • کانتینکس سرویس بهداشتی (سرویس بهداشتی کانتینری)
 • کانتینکس مسکونی
 • کانتینکس ویلایی
 • کانتینکس تجاری (مغازه‌ها مختلف، رستوران و کافه)

خرید و قیمت کانتینر ۲۰ فوت

قیمت کانتینر ۲۰ فوت نو، عموما با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی جهانی متغیر است. جنگ‌ها و نزاع‌های منطقه‌ای، وضعیت کلی بازارهای مالی،‌ ارزش سهام شرکت‌های تولید‌کننده‌ی کانتینر و حتی تغییر حکومت در کشورهای تاثیرگذار می‌تواند بر قیمت جهانی کانتینر موثر باشد. برای مثال در سال ۲۰۲۱، یک کشتی کانتینری متعلق به شرکت EverGreen که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های کانتینر و کشتی‌های کانتینر است در کانال سوئز به گل نشست و باعث بسته‌شدن آن شد. همین اتفاق در افزایش چشمگیر قیمت کانتینر در آن بازه‌ی زمانی نقش چشمگیری داشت.

قیمت کانتینرهای دست دوم نیز با در نظر داشتن و بر اساس قیمت کانتینر نو تعیین می‌شود؛ به‌طوری که قیمت هر کانتینر دست دوم، بین حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد قیمت یک کانتینر نو است. قرارگیری در یک نقطه‌ی به‌خصوص در این بازه نیز به موارد مختلفی بستگی دارد.

مهم‌ترین این موارد، سال ساخت کانتینر است. از آن‌جا که سال ساخت کانتینر مقدار مورد استفاده قرار گرفتن آن را تعیین می‌کند، در نظر گرفتن آن امری ضروری است.

مورد دیگر که اهمیت آن چندان از سال ساخت کانتینر کم‌تر نیست، سلامت کانتینر است. این موضوع تمامی جوانب کانتینرها از وضعیت شاسی‌ها و کرنر فیتینگ‌ها گرفته تا بدنه و تخته‌های چوبی داخل کانتینر را شامل می‌شود. البته لازم به ذکر است که تمامی اجزای کانتینر، غیر از شاسی اصلی قابل تعمیر و حتی تعویض هستند. با استفاده از ورق‌های استاندارد و رنگ با کیفیت، می‌توان بدنه‌ی هر کانتینری را به شرایط اولیه خود بازگرداند.

برای اطلاع از قیمت انواع کانتینر 20 فوت و دیگر محصولات مجموعه صنعتی دپوکانتین می‌توانید به صفحه‌ی لیست قیمت کانتینر و کانکس مراجعه کنید.

نتیجه‌گیری

کانتینر ۲۰ فوت، یکی از مهم‌ترین ابزارها در حمل و نقل بین‌المللی است. این جعبه‌ی رنگی شگفت‌انگیز، حمل‌ونقل کالاهای کوچک و بزرگ را در سراسر جهان ممکن می‌سازد. کاربردهای کانتینر 20 فوت به جابه‌جایی کالا محدود نمی‌شود، بلکه تغییر کاربری و حتی استفاده به‌عنوان انبار نیز، مواردی از کاربردهای آن هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی کانتینرها، قیمت کانتینر ۲۰ فوت و انتخاب کانتینر مناسب با کاربری خود، با مشاورین متخصص ما در مجموعه‌ی صنعتی دپوکانتین در ارتباط باشید.

سوالات متداول

ابعاد کانتینر ۲۰ فوت چه قدر است؟

طول هر کانتینر ۲۰ فوت حدود ۶ متر و عرض و ارتفاع آن به ترتیب ۲.۴۰ و ۲.۶۰ است.

هر کانتینر ۲۰ فوت چند تن بار میگیرد؟

هر کانتینر ۲۰ فوت حدود ۲۷ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم بار را درون خود جای می‌دهد.

قیمت کانتینر ۲۰ فوت چه قدر است؟

کانتینر ۲۰ فوت از حدود ۹۰ تا ۱۷۰ میلیون در بازار معامله می‌شود.

وزن کانتینر ۲۰ فوت چه قدر است؟

کانتینرهای ۲۰ فوت حدود دو و نیم تن وزن دارند.

چه تعداد کیسه ۵۰ کیلویی در کانتینر ۲۰ فوت جا می شود؟

حدود ۵۶۰ عدد کیسه‌ی ۵۰ کیلویی درون هر کانتینر ۲۰ فوت جای می‌گیرد.

آیا امکان جابه جایی ماشین با کانتینر ۲۰ فوت وجود دارد؟

بله. بسیاری از خودروهای وارداتی موجود در بازار، به وسیله‌ی کانتینرهای ۲۰ فوت از کشور مبدا ارسال شده‌اند.

4.7/5 - (26 امتیاز)
3 دیدگاه در “کانتینر ۲۰ فوت
 1. محمد حسین شیرازی میگوید:

  مقاله خوب و کاملی بود کلا کانتینر ها آنقدر متنوع هستن ک میشه همه جا ازشون استفاده کرد هم شیش متری هم ۱۲ متری
  هم برا انبار هم برا صادرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *