کانکس باغی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بروزرسانی شده در ۰۶ تیر ۱۴۰۲

امروزه بسیاری از افراد، خرید کانکس‌های آماده را به ساخت بنا ترجیح می‌دهند. کانکس‌ها نوعی محفظه‌های آهنی و فولادی هستند که به صورت جعبه‌ای تولید شده و عرضه می‌شوند. قطعا کانکس‌هایی را در سطح شهر و روستا دیده‌اید. در حالی که کانکس‌ها نخست برای اسکان موقت طراحی و تولید شدند، در حال حاضر می‌توان بسیاری از استفاده‌های دیگر از آن را نام برد.

کانکس باغی یکی از انواع کانکس‌ها است که به سبب اسکان افراد حاضر در باغ استفاده می‌گردد. البته از بسیاری جهات با کانکس‌های دیگر متفاوت بوده و دسته‌بندی‌های مختلفی دارد. افراد صاحب باغ با بررسی مزایا و معایب آن، می‌توانند نسبت به خرید کانکس اماده یا ساخت بنای ساختمانی تصمیم بگیرند. در ادامه مقاله به نکاتی راجب کانکس باغی اشاره می‌کنیم.

انواع کانکس باغی

کانکس‌های باغی معمولا برای استفاده سرایدار، باغبان و افراد ساکن در باغ خریداری می‌شوند. ساخت بنا و خانه در باغ نیازمند اخذ مجوز ساخت و ساز است، اما به دلایل مختلف امروزه اخذ این مجوز بسیار سخت بوده و می‌تواند بسیار هزینه‌بر و وقت‌گیر باشد. اما حالا با افزایش تقاضا و تولید کانکس‌های اماده، کار صاحبان باغ بسیار راحت شده و به راحتی می‌توانند اقدام به خرید کانکس باغی آماده کنند. در ادامه به انواع کانکس‌های باغی می‌پردازیم:

  • کانکس باغی مسکونی

کانکس‌های مسکونی، به نوعی طراحی می‌شوند که توانایی جایگذاری تمام امکانات مورد نیاز سکونت بلند مدت در آن فراهم باشد. چرا که عموما این کانکس‌ها برای سکونت افراد صاحب باغ استفاده شده و امکان سکونت بلند مدت در آن لازم است.

همچنین نیاز است این نوع کانکس دارای ظاهری زیبا باشد. چرا که معمولا از کانکس مسکونی به سبب کارهای تشریفاتی و تفریحی استفاده شده و زیبایی ظاهری آن بسیار مهم تلقی می‌شود. البته بهتر است از ظاهری چوبی و شبیه به کلبه‌های سنتی در آن استفاده گردد تا با طبیعت و سر سبزی باغ هم راستا باشد. استفاده از ظاهر تجملاتی و ظاهر مدرن در آن می‌تواند سبب اختلال در سبک فضا شود.

  • کانکس باغی سرایداری

استفاده از کانکس‌های سرایداری در مواردی است که صاحب باغ رفت و آمد زیادی به باغ ندارد و یک باغبان و سرایدار برای انجام کارهای باغی استخدام کرده است. از این کانکس برای محل استقرار و سکونت باغبان و سرایدار استفاده شده و در صورت سر زدن صاحب باغ، محلی برای استقرار موقت او به شمار می‌رود. ظاهر کانکس سرایداری اهمیت چندانی نداشته و صرفا برای سکونت و زندگی افراد مستخدم است.

مزایای کانکس باغی

  • قابلیت تغییر مکان

مهم‌ترین مزیت کانکس‌های باغی، قابل حمل بودن آن است. چرا که صاحب باغ در صورت تمایل می‌تواند مکان کانکس را تغییر دهد. علت این قابلیت، وزن سبک آن و قابلیت جدا شدن آن از زمین است.

  • استحکام بالا در مقابل دما و آب و هوا

این کانکس با طراحی خاص از ورود و خروج دما جلوگیری می‌کنند. البته بعد از نصب یک‌بار درزگیری با فوم پلی اورتان می‌تواند تا حد زیادی مقاومت‌ آن را افزایش دهد. همچنین از امنیت کانکس در مواقع خاص می‌توان اطمینان داشت، چرا که در مقابل زلزله و طوفان امنیت لازم برای فرد داخل آن فراهم است.

  • عدم نیاز به اخذ مجوز

همانطور که ذکر شد، ساخت بنا و خانه در باغ نیاز به اخذ چندین مجوز داشته و مشکلات زیادی دارد. اما با خرید کانکس باغی، بدون دردسر اخذ مجوز می‌توان محل استقرار در باغ ساخت و در هزینه و وقت خود صرفه جویی کرد.

ساخت و نصب کانکس در باغ

  • خرید کانکس آماده

خرید کانکس آماده روش مطلوب اکثر افراد است. صاحبان باغ با بررسی محل مورد نظر و آوردن کارشناس، نقشه‌ای از کانکس مورد نظر خود در آورده و با آن کانکس مورد نظر خود را سفارش می‌دهند. این روش به دلیل صرف اقتصادی زیاد و داشتن هزینه نسبتا کم، بسیار رایج است.

  • ساخت در محل مورد نظر

نوع دوم ساخت کانکس‌های باغی، ساخت و اجرای پروژه در محل است. در این روش نیز باید با کمک کارشناس و متخصصان این حوزه، نقشه‌ای از پروژه و نوع کانکس مورد نظر در آورده و تحویل شرکت مورد نظر داده می‌شود. سپس با توجه به حجم کار و تجهیزات مورد نیاز، آن شرکت تیم و افراد خود را برای ساخت کانکس در آن محل فرستاده و کانکس طبق خواسته صاحب باغ ساخته می‌شود. لازم به ذکر است این روش، روش پر هزینه‌ای به شمار می‌رود.

کانکس باغی یا ساخت بنا؟

قطعا این سوال جواب قاطعی برای پاسخ دادن ندارد. ضمن اینکه خرید کانکس بسیار رایج شده، افراد زیادی همچنان علاقه‌مند به ساخت بنا و خانه در باغ خود هستند. چرا که برخی از افراد به دنبال مزایا و راحتی کار بوده و برخی دیگر به دنبال حس آرامش و زیبایی در باغ خود می‎باشند.

شما دوستان میتوانید جهت مشاوره وکسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما ازتریق صفحه تماس باما درارتباط باشید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *