قفل کانتینر

قفل کانتینر-امنیت کانتینر
زمان مطالعه: 3 دقیقه

قفل کانتینر چیست؟

بر اساس داده‌های ثبت شده، حدود ۸۰ درصد حمل و نقل کالا در سال گذشته، با استفاده از انواع کانتینر‌ها انجام شده است. ارزش احتمالی کالاهای درون هر کانتینر، استفاده از قفل‌ها و سیستم‌‌های امنیتی قدرتمند برای حفاظت از بار را به پدیده‌ای ضروری تبدیل می‌کند. در ادامه، به بررسی انواع قفل کانتینر، ویژگی‌ها، مزایا و معایب هریک و دیگر روش‌های تضمین امنیت بار می‌پردازیم.

انواع قفل کانتینر

هریک از انواع کانتینر، بر اساس ارزش بار درون کانتینر، مسافت جابه‌جایی و عوامل دیگر، به قفل مناسب خود نیاز دارد. شناخت انواع قفل و کاربرد هریک می‌تواند در ایمن نگه‌داشتن بار و کاهش هزینه‌ها اثر چشمگیری داشته باشد.

قفل آویز و قفل کتابی

قفل آویز، نوعی قفل فلزی ساخته شده از آهن، فولاد و یا استیل است. بخش یو شکل این نوع قفل، از حلقه‌ی قفل رد شده و درون بدنه‌ی فلزی مستحکم خود قرار می‌گیرد. این نوع قفل را می‌توان رایج‌ترین نوع قفل کانتینر دانست. هزینه‌ی پایین تهیه این قفل‌ها در کنار مقاومت نسبتا بالای آن‌ها باعث محبوبیت چشمگیر آن‌ها شده‌است. با این‌حال معایبی مثل امکان شکستن قفل، ساخت کلید تقلبی و مواردی از این دست، کاربرد آن‌ها را به بارهای معمولی و ارزان‌تر محدود می‌کند.

قفل کتابی کانتینر

قفل‌های ضد سرقت کانتینری

این دسته از قفل‌ها به‌دلیل ساختار خاص خود و پنهان نگه‌داشتن اجزای داخلی، امکان شکستن قفل را به حداقل می‌رسانند اما پروسه‌ی پیچیده‌ی نصب آن‌ها و نیاز به جوشکاری، باعث کاهش محبوبیت آن‌ها می‌شود.

قفل‌های ضد سرقت کارتی و دیجیتالی

نوع دیگر قفل‌های کانتینر، قفل‌های دیجیتالی هستند. این قفل‌ها، با استفاده از کارت، رمز مشخص و یا ترکیبی از چند روش باز و بسته می‌شوند. این قفل‌ها به دلیل امنیت و هزینه‌ی بسیار بالای خود تنها برای جابه‌جایی بارهای بسیار ارزشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از این قفل‌ها، به تکنولوژی‌های مختلف دیگری نیز مجهز هستند که تجربه‌ی استفاده از آن‌ها را خوشایندتر می‌کند. با این حال، اجزای دیجیتالی این قفل‌ها مثل قفل‌های کتابی قابل اعتماد نیستند و امکان از کار افتادن آن‌ها، بیشتر از قفل‌های تمام مکانیکی است.

قفل دیجیتالی و هوشمند کانتینر

در ساخت قفل‌ها از چه فلز‌هایی استفاده می‌شود؟

متریال مناسب ساخت قفل درب کانتینر، نقش مهمی در مقاومت و دوام آن دارد. در ادامه به بررسی این متریال می‌پردازیم.
آلیاژ روی
مزایایی مثل انعطاف پذیری بالا و مقاومت در برابر خوردگی، روی را به گزینه‌ای مناسب برای ساخت قفل‌های مختلف تبدیل می‌کند.
برنج
آلیاژ برنج بر اساس میزان مس موجود در آن دسته بندی می شود. میلگرد برنجی H59-1 به دلیل استحکام فوق العاده بالای خود، برای ساخت مغزی قفل مناسب است. همچنین ورقه برنجی H62 با داشتن درصد مس بیشتر، برای ساخت انواع کلید مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مس سفید
آلیاژ مس سفید، با برخورداری از خواص مکانیکی و فیزیکی منحصر به فرد، ازجمله چکش خواری بالا، رنگ ثابت و مقاومت بسیار بالا دربرابر خوردگی، گزینه بسیار مناسب برای ساخت أنواع قفل به‌شمار می‌رود. عناصر اصلی سازنده آلیاژ مس سفید، نیکل و مس هستند.

روش‌های افزایش امنیت کانتینر

اگرچه استفاده از أنواع قفل برای حفظ امنیت بار کانتینرها ضروری هستند؛ اما روش‌های دیگری نیز برای افزایش امنیت بار و کالاهای درحال حمل وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

ردیابی و رهگیری کانتینر

یکی از موثرترین راه ها برای افزایش امنیت بار و کانتینرها، ردیابی آن‌ها به وسیله‌ی جی‌پی‌اس و دیگر سیستم‌های پیشرفته تشخیص موقعیت است. با اطلاع از شماره کانتینر و یا اطلاعات مربوط به بارنامه، می‌توان موقعیت کانتینرها را در هرکجای جهان مشخص کرد. اطلاع از موقعیت مکانی دقیق کانتینر می‌تواند اثر چشمگیری در حفظ امنیت کانتینرها داشته‌باشد.

بیمه کردن کانتینر

حمل و نقل بار، همواره با خطرات متعددی همراه است که ممکن است سلامت بار را به خطر بیندازد. حمل و نقل دریایی، به دلیل طبیعت خود همواره با خطراتی همراه است که می تواند منجر به آسیب‌های مختلف شود. جلوگیری از طوفان‌های غیر قابل پیش‌بینی و بلایای طبیعی، به هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست. در نهایت، بیمه کردن کانتینر و محتویات آن برای بارهای ارزشمند امری ضروری است.

خرید کانتینر قفل‌دار از مجموعه صنعتی دپوکانتین

متاسفانه در ایران، استفاده از قفل‌ها ضد سرقت و یا دیجیتالی، چندان رایج نیست و اکثر کانتینرها با قفل‌های آویز تجهیز می‌شوند. با این حال شما می‌توانید با مشاورین متخصص دپوکانتین قفل مناسب برای کانتینر خود را تشخیص داده و خریداری نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *