تفاوت های کانکس پانلی با ورقی چیست؟

انواع ورق کانکس
زمان مطالعه: 3 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

کانکس پانلی و کانکس ورقی از جمله رایج ترین انواع کانکس ها هستند، در این متن در مورد تفاوت هایی که کانکس پانلی و کانکس ورقی با یکدیگر دارند توضیحاتی ارائه می شود. کانکس ها سازه های پیش ساخته و قابل حملی هستند که در دهه گذشته بسیار رایج شده اند در ابتدا از کانکس ها برای اسکان اضطراری در هنگام بروز حوادث طبیعی استفاده می شد اما امروزه این سازه ها در انواع مختلف و با کاربردهای مختلف ساخته و استفاده می شوند، در ایران دو نوع کانکس پانلی و کانکس ورقی بیشتر از سایر طرح های کانکس رایج است، اما بسیاری از افراد در مورد تفاوت های این دو نوع کانکس اطلاعی ندارند و این عدم اطلاع باعث انتخاب غلط می شود و در نتیجه آن نیازهای مشتری برآورده نمی شود، تفاوت کانکس پانلی و ورقی را در سه بخش ساختار، کاربرد و قیمت می توان دسته بندی و بیان کرد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.

تفاوت ساختار کانکس پانلی و کانکس ورقی

در فرایند ساخت کانکس ها ابتدا اسکلت طرح ساخته می شود این اسکلت معمولا از آهن ساخته شده و با فرایند هایی مانند جوشکاری یا پیچ و مهره به همدیگر متصل می شوند بعد از آن باید دیواره ها و سقف ها روی طرح نصب شوند در این مرحله است که تفاوت ساختاری کانکس پانلی و کانکس ورقی آشکار می شود، تفاوت این دو کانکس در نوع دیواره ها و سقف کانکس است.

در کانکس ساندویچ پانل که با نام کانکس پانلی هم شناخته می شود از دو جنس پلی یورتان و یا پلی استایرن یا فشردگی بالا به عنوان عایق در ساخته دیواره و سقف کانکس استفاده می شود این مواد با فشار به داخل دیواره یا سقف های از پیش طراحی شده تزریق می شوند و فضای داخلی آنها را پر می کنند، سپس این دیواره های آماده روی اسکلت کانکس نصب می شوند. جنس ورقه هایی که بین آنها ماده عایق تزریق می شوند معمولا از آلومینیوم است، پلی یورتان و پلی استایرن باعث می شوند تا کانکس نسبت به حرارت و رطوبت عایق شود، علاوه بر این پلی یورتان و پلی استایرن در مقابل ضربه و ساییدگی هم از مقاومت خوبی برخوردار هستند. میزان دانسیته ساندویچ پانل متناسب با نیاز مشتری قابل تغییر است دانسیته پلی یورتان 40 و دانسیته پلی استایرن 15 است.

در کانکس ورقی اما فقط از یک لایه ورقه های فولادی و یا آلومینیومی گالوانیزه شده برای ساخت بدنه یا سقف کانکس استفاده می شود، با توجه به اندازه های مورد نیاز دیواره یا سقف آماده شده و سپس روی اسکلت طرح نصب می شوند،در این نوع از کانکس ها اگر مشتری نیاز به عایق کردن داشته باشد باید برای عایق کردن کانکس بصورت جداگانه روی ورقه ها از عایق های معدنی مانند پشم شیشه و یا موادی دیگر استفاده شود.

تفاوت کاربرد کانکس پانلی و کانکس ورقی

کانکس های پانلی به دلیل عایق بودن معمولا در مناطقی که دارای نوسانات آب و هوایی بالا و رطوبت زیاد است استفاده می شود، این نوع کانکس ها گزینه مناسبی برای اقامت های طولانی مدت هستند، کانکس های ورقی اما در کاربردهای روزمره و عادی بیشتر استفاده می شوند و مناسب شرایط آب و هوایی ثابت و اقامت های کوتاه مدت هستند، وزن کانکسی که از ساندویچ پانل ساخته می شود بسیار پایین تر از کانکس های ورقی است و جابجایی و حمل و نقل آن هم نسبت به کانکس ورقی آسان تر و سریعتر است. از کانکس های پانلی در مواردی مانند فروشگاه های سیار، داروخانه ها، مراکز درمانی هم استفاده می شود. کانکس های پانلی بهترین گزینه برای سردخانه ها و صنایع گرمایشی و سرمایشی هستند.

تفاوت قیمت کانکس پانلی و کانکس ورقی

به دلیل هزینه بالای فرآوری مواد سازنده ساندویچ پانل قیمت کانکس های پانلی نسبت به کانکس ورقی که از جنس آلومینیوم یا ورقه های فولادی ساخته شده بالاتر است، البته باید این نکته را هم در نظر داشته که کانکس ورقی از چه نوع ورقه هایی ساخته می شود اگر ورقه ها از جنس فلزات گران و فراوری شده باشد یا اینکه روی ورقه ها از رنگ ها و یا ترکیبات خاصی استفاده شود در این صورت قیمت کانکس ورقی بالاتر خواهد بود.

 

کدام کانکس بهتر است؟

باید به یاد داشت که کانکسی بهتر است که نیاز مشتری را بطور کامل بر آورده می کند، کانکس پانلی و کانکس ورقی هر کدام در جای خود کاربرد دارند، پس بسیار مهم است که ابتدا نیاز سنجی انجام شود و بعد با توجه به تفاوت ها و ویژگی های این دو کانکس گزینه مناسب انتخاب شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *