کانکس پیش ساخته جریان تجهیز کارگاه را چگونه تغییر می‌دهد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

بروزرسانی شده در ۲۱ تیر ۱۴۰۲

یکی از موارد اساسی در هماهنگی و تجهیز کارگاه‌ها، موضوع اسکان پرسنل است. اسکان پرسنل کارگری و یا کارکنان فنی و مهندسی هرکدام نیازمند رعایت چارچوب و قواعد خاصی است؛ اما چگونه کانکس پیش ساخته جریان تجهیز کارگاه را تغییر می‌دهد؟ برای جزییات بیشتر همراه مجله‌ی دپوکانتین باشید.

 

چگونه کانکس پیش ساخته جریان تجهیز کارگاه را تغییر می‌دهد؟

 

محیط‌های کارگاهی بسته به شرایط محیط، وضعیت آب‌وهوا، تعریف و مختصات پروژه، تعداد نفرات و زمان پروژه نیازمند تجهیز و استقرار ابزار و امکانات متنوعی هستند.

دراین‌بین محل اقامت پرسنل از سایر موارد اهمیت و حساسیت بالایی دارد. به‌طور مثال وقتی در محیط کارگاه در نظر داریم تعداد هشتاد نفر پرسنل کارگری را اسکان بدهیم و تعریف و موقعیت پروژه هم به‌صورتی است که کارگران به‌صورت شبانه‌روزی در محیط پروژه ساکن هستند. نیاز داریم کانکس پیش ساخته ای را طراحی و نصب کنیم که نیازمندی‌های زندگی این تعداد را در سطح متناسب برآورده کند.

در نظر داشته باشیم درصورتی که محل استراحت کارگران درست تعبیه نشده باشد، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم کارایی درستی را در زمان کار از خود بروز دهند.

کارگری که زمان استراحت در فضایی سرد را پر سروصدا یا گرم ساکن شده باشد، چگونه می‌تواند ساعت هایی با بهره‌وری مناسب فعالیت کند؟

انواع کانکس مورداستفاده در پروژه های مختلف، هرکدام مختصات و خصوصیات خود را دارند. از آنجایی که اسکان به‌صورت موقت صورت می‌گیرد، کانکس پیش ساخته در دو نوع اصلی پانلی و متریال ورق طراحی و تولید می‌شود.

 

کانکس ساندویچ پانل
کانکس پیش ساخته ساندویچ پانل

 

استفاده از ساندویچ پانل

استفاده از ساندویچ پانل یا ساندویچ پنل های مرغوب تبادل حرارتی و انتقال صوت را به حداقل می‌رساند. شرکت هایی که به‌طور تخصصی تولیدکننده پانل های درجه یک هستند عموماً دانسیته یا چگالی فوم استفاده شده در جداره پانل را در سطح حداقل 40 در نظر گرفته و ماده شیمیایی فوم پلی اورتان مورداستفاده را از نوع مرغوب انتخاب می‌کنند.

فوم پلی اورتال تزریق شونده در میان دو دیواره ورق آهن علاوه بر مقاومت و ماندگاری بالا، عایقی کارآمد برای ایجاد محیط زیست متناسب در کمپ ساندویچ پانل پیش ساخته است.

اما موضوع اصلی و گره اساسی زمان نمود می‌کند که تولید کنند کمپ و کانکس پیش ساخته دستور کاری برای طراحی و محاسبات و ساخت یک کمپ مودولار چند ماژولی دریافت می‌کند.

کانکس های چندبخشی ماژولار که از دو تا چندین یونیت عموماً 3*12 متر یا 2.4*12 متر ساخته می‌شوند، از آنجایی که ابتدا در محیط کارگاه تولید و سپس به وسیله ماشین های عمل نظیر تریلی یا حمل و نقل ریلی به محل پروژه انتقال می‌یابند دچار آسیب های جزیی یا تغییرات مختصر در ابعاد و تنظیمات اولیه خواهند شد.

 

کمپ پانلی
کمپ پانلی ماژولار

 

بارگیری کانکس پیش ساخته به وسیله قلاب یا هوک های پرقدرتی صورت می‌گیرد که بار وارده بر استراکچر کانکس را در کل اسکلت پخش می‌کند با این حال در بسیاری از موارد نیروی وارده شده نقطه ای دفرم شدن و ایجاد کشش و تغییرات اندکی را در سازه به وجود می‌آورد که مشکلاتی را در زمان استقرار کمپ حادث خواهد شد.

پس تا اینجا به این دریافت رسیدیم که موضوع فقط ساخت کانکس پیش ساخته در محل کارگاه تولیدکننده نیست.

بارگیری تخصصی و انتقال آن نیز اهمیت و حساسیت خاصی دارد و نیاز است برای انجام آن ابزار و ماشین آلاتی نظیر جرثقیل هایی با سیم بکسل و انتقال بلند شش تا هشت متری استفاده شود.

 

” در مورد جرثقیل های کارگاهی و ابزار بارگیر و تخلیه کانکس و کانتینر در نوشته ای جداگانه به تفضیل پرداخته‌ایم. “

 

کانکس پیش ساخته پروژه ای پس از طراحی و محاسبات اولیه در محل کارگاه تولید می‌شود و کلیه اختلافات و انحرافات احتمالی آن بازبینی خواهد شد. پس از عبور از فیلتر سخت‌گیرانه کنترل کیفیت کانکس، بارگیری و به محل پروژه منتقل شده و در این مرحله جفت سازی و مونتاژ نهایی کمپ به مرحله عمل در خواهد آمد.

ممکن است یک کمپ کارگری شامل اتاق خواب کارگران ، اتاق عمومی و سالن تلویزیون ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی و حمام و یا سایر موارد مورد درخواست باشد. این روند عادی است اما مطلب مهم این است که یونیت و ماژول های کمپ و کانکس به‌طور دقیق به هم متصل شده و یک کانکس یکپارچه پس از نصب نهایی در اختیار کارفرما قرار گیرد.

کاربری دیگر این نوع سازه ها در مواردی است که تیم مهندسی و مدیریت پروژه از آن استفاده می‌کنند.

 

کانکس پیش ساخته پانلی
کانکس پیش ساخته پانلی به همراه سرویس آشپزخانه از تولیدات دپوکانتین

 

کمپ مهندسی امکانات متفاوتی خواهد داشت. سالن و اتاق ها به‌گونه‌ای تعبیه می‌شود که بسته با کاربری مهندسین و مدیران پروژه بتوانند بیشترین استفاده را با حداقل تداخل کاری از آن داشته باشند.

دراین نمونه ها استقرار میز و صندلی و فضای جلسات نیز در بعضی از سفارشات در نظر گرفته می‌شود.

فرم دیگری از کانکس های پیش ساخته گذشته از اینکه با جنس ساندویچ پانل ساخت شده باشد یا متریال کانکس سازی دیگر، کانکس انبار است.

کانکس پیش ساخته انبار عموماً فضایی سالنی با دیواره های مستحکم دارد. استفاده از ساندویچ پانل ضخیم و درهای ضد سرقت اختصاصی که متناسب با کاربری و ابعاد کانکس طراحی و ساخته می‌شود در این نمونه ها مرسوم است.

انبار در محیط کارگاه یکی از موارد مهمی است که مدیر پروژه در زمان تجهیز کارگاه به آن توجه می‌کند. در مواردی انبار برای نگهداری موقت ابزار کار کارگران و تکنسین ها در پروژه مدنظر قرار می‌گیرد و در مواردی نیز انبار برای انبارش و نگهداری مواد اولیه تعبیه می‌شود.

 

کمپ کانکس پانل
کمپ پروژه‌ای ساندویچ پانلی (12 یونیته)

 

مواد اولیه گران قیمت و ابزار و تجهیزات عمومی پروژه در محل انبار موقت و دائم پروژه نگهداری می‌شود پس محاسبات و ساختار استراکچر و اسکلت کانکس انبار نیاز به رویکردی تخصصی و متفاوت دارد.

گاهی هم ابزار مهندسی و خاص مدیران و مهندسین پروژه برای مصون ماندن از آسیب و سرقت پس از پایان ساعت کاری کارگاه به انباردار سپرده می‌شود و روز بعد مجدد تحویل کاربران خواهد شد.

محل استقرار کانکس انبار پیش ساخته در پروژه نکته ای است که مهندس تجهیز کننده کارگاه به آن توجه ویژه ای دارد و ساخت این نوع کانکس هم نیاز به محاسبات خاص و تخصصی دارد.
بدون تردید استفاده از ماشین آلات خاص ساخت کانکس و انجام محاسبات فنی و تخصصی و برآوردهای دقیق در ساخت از جمله نکات و موارد اصلی و عمده در سفارش گزاری ساخت کمپ پیش ساخته و کانکس های ساندویچ پانل و ساده چندبخشی و منفرد است.

برآورد قیمت کانکس پیش ساخته نیز بر اساس نوع کاربری فرم و ساختار معماری و متریال مورد استفاده متغیر است.

 

” آخرین نکته هم امکان حمل و انتقال آسان و استفاده از کمپ ها در پروژه های مختلف است. در نظر گرفتن مقاومت شاسی و قلاب ها و پیش‌بینی و پیشگیری آسیب های احتمالی در نقل و انتقالات مختلف از یک پروژه به پروژه دیگر (یا در محیط یک پروژه) رویکردی تخصصی در طراحی و محاسبات اولیه و ساخت کانکس طلب می‌کند که تیم طراحی محاسبات و واحد تولید مجتمع صنعتی دپوکانتین دقتی ویژه به آن دارد. “

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *