کانکس

کانکس : تعریف کلی کانکس در عبارت بنای قابل حمل خلاصه می شود. اما تفاوتی که یک کانکس با بناهای سنتی دارد ، قابلیت حمل آن می باشد. موارد کاربرد کانکس بیشتر در محیط هایی می باشد که امکان ساخت و ساز وجود ندارد. کانکسها به دو گروه کلی تقسیم می شوند ،‌گروه اول کانکس های چرخ دار هستند و گروه دوم کانکسهای بدون چرخ می باشند.کانکسهای چرخ دار دائما در حال جابجایی هستند و افرادی آن را انتخاب می کنند که نیاز به جابجایی مستمر دارند. اما بر خلاف این نوع ، کانکس های بدون چرخ در مکان هایی استفاده می شوند که نیاز است در یک زمان خاص در آنجا بمانند.

کانکس چرخ دار

کانکس های کاربردی

کانکس ویلایی ، کانکس مدیریتی ، کانکس استاندارد اداری

بدنه ی کانکس ها

مواد تشکیل دهنده ی بدنه ی کانکس ها مثل کانتینر معمولا فلز می باشد. یعنی می توانیم بگوییم قسمت عمده ای از اسکلت و بدنه ی کانکس ها را فلز تشکیل داده است. همچنین بدنه و سقف نیز طوری طراحی شده است که عایق حرارت و صوت می باشند. به دلیل همین طراحی نیز درون کانکس ها نیز به وسیله ی پی وی سی تزئین شده است.

مزیت های کانکس

مزیت اصلی کانکس امکان جابجایی آن می باشد. اما همین قابلیت مزیای زیادی را برای استفاده از کانکس ها به وجود آورده است که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

1.    امکان فروش دوباره ی آن بدون ایجاد مشکلاتی مثل قیمت زمین و … . بنا های سنتی تا حد بسیار زیادی قیمتشان به زمین و منطقه ی آن ها دارد اما کانکس این مشکلات را دارد.
2.    یکی از مهم ترین مزیت های کانکس مقاومت آن در مقابل زلزله می باشد که برای همه اهمیت بسیار زیادی دارد.
3.    به دلیل اینکه کانکس ها را در حجم بالا در کارخانه ها تولید می کنند ، ساختشان به صرفه تر می باشد.

کاربرد های کانکس

همان طور که گفتیم مزیت اصلی کانکس ها قابلیت جابجایی آن می باشد. همین مزیت علاوه بر مزیت های بیشماری که ایجاد کرده است ، کاربرد های مختلفی نیز جهت استفاده از کانکس ها به وجود آورده است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.
1.    به جای اتاق نگهبانان
2.    استفاده ی مسکونی
3.    ساخت سرویس بهداشتی
4.    ساخت فروشگاه (مانند دکه های روزنامه فروشی ، سوپر مارکت های سیار ، گل فروشی ها و …)
5.    ساخت مکان های عمومی (مانند نمازخانه ها ، درمانگاه ها و …)
6.    ایجاد دفاتر کار اداری
7.    ایجاد اتاق هایی جهت نگهداری تجهیزات
8.    کانکسهای ویلایی
9.    نگه داری از مواد خوراکی در یخچال کانکسها

انواع کانکس

در ادامه به معرفی هر کدام از انواع کانکس می پردازیم و به طور خلاصه توضیحات کوتاهی در مورد هر کدام ارائه خواهیم کرد.

کانکس مسکونی

در گذشته استفاده ی عمده از کانکسها فقط به خاطر امکان جابجایی آن ها بوده است. اما امروزه کانکس مسکونی جای خود را در میان طرفدارانش به دست آورده است دلایلی مانند قیمت به صرفه در مقابل ساخت و ساز آپارتمان و … دلایل محبوبیت زیاد کانکس مسکونی در مقابل خانه های از قبل ساخته شده می باشد.

کانکس

کانکس اداری

استفاده از کانکسهای اداری بیشتر در سازمان ها ، بخش های خصوصی و شرکت ها می باشد. برای ساخت این نوع کانکس بیشتر به ساختار و نوع شرکت و سلسله مراتب اداری آن توجه می کنند. پیش از ساخت کانکس اداری نیاز به مشاوره می باشد در این جلسات مشاوره باید مشخص شود که منطقه ای که قرار است ساخته شود به چه امکاناتی نیاز دارد و به چه امکاناتی نیاز ندارد. برای مثال برای پیاده سازی تکنولوژی های مختلف همانند اینترنت وایرلس و انواع کابل های مخابراتی  تلفنی و … همگی باید برنامه ریزی شوند و در طرحی کانکس در نظر گرفته شوند.

کانکس ویلایی

کانکس

یکی از زیبا ترین استفاده ها از کانکس ها ، کانکس ویلایی می باشد. شما می توانید هر نوع طراحی که دوست دارید را در کانکس استفاده نمایید. برای مثال می توان از نما های زیبای سایدینگ و کامپوزیت ها در طراحی استفاده نمود.

کانکس نگهبانی

کاربرد های کانکس نگهبانی متفاوت می باشد. علاوه بر استفاده برای نگهبانی و حراست ، از کانکسهای نگهبانی برای ایست های بازرسی ،‌ خرید و فروش یا کنترل بلیط افراد و … نیز استفاده می شود. معمولا برای کیوسک های نگهبانی منازل مسکونی ، از کانکسهای با طراحی چوبی استفاده می گردد. در برج های مسکونی ، کانکسهایی که مراقبینشان می بایست کنترل بهتری داشته باشند ، حتما باید از کانکسهای چند ضلعی استفاده شود تا نگهبان بتواند به وسیله ی چند پنجره بصورت 360 درجه تمام محيط را ببیند و يا حداقل 180 درجه دید کامل داشته باشد. به بیانی دیگر می توانیم بگوییم دید 180 درجه حداقل میزان دید جایز برای یک باجه ی نگهبانی محسوب می شود.
اما اگر بخواهیم کانکسهای نگهبانی را از داخل بررسی کنیم باید بگوییم ،‌ نمای داخلی آن ها خیلی مد نظر تولید کنندگان نیست.

کانکسهای خدماتی

برخی از سازمان ها و شرکت ها مایل هستند سرویس های خدماتی خود را در کانکس ها قرار بدهند. دلیل این انتخاب نیز مواردی مثل سهولت شستشو و قابلیت تعویض شدن کانکس می باشد. از نمونه های این کانکسهای خدماتی می توانیم به کانکس سرویس بهداشتی، آبدارخانه و … اشاره نماییم.

کانکس فروشگاهی

معمولا فروشگاه هایی مانند فروشگاه های داخل نمایشگاه ، فروشگاه های سیار و … گرینه های مناسبی جهت ساخت کانکس فروشگاهی هستند. کانکس ها با نصبی آسان و قیمتی مناسب تمامی امکانات یک فروشگاه را برای شما به وجود می آورد.

سقف قوس دار

این نوع کانکسها دارای کاربرد های مختلفی هستند که ببرسی تک تک آن ها از حوصله ی این مقاله خارج می باشد. اما کلیه ی سفارشات در زمینه ی کانکس های با سقف قوس دار در هر اندازه ای قابل تولید می باشد.

 درمانگاهی

این نوع کانکس ها را احتمالا در جاده های میان راه به کرات دیده باشید. همانطور که می دانید این کانکس ها یکی از قدیمی ترین و معروف ترین نوع کانکس می باشد. این نوع به دو گروه کلی تقسیم می شوند ، یک گروه که همان کانکسهای پزشکی معمولی می باشد که در صحرا ها و جاده ها مستقر هستند اما گروه دیگر کانکس های خدمات پزشکی می باشند که در نقاط دور افتاده و یا منطقی که یک پروژه ی بزرگ در حال انجام است ، قرار می دهند. بر اساس نیاز این نوع را اندازه های مختلف می توان تولید نمود.

حفاظ دار

كانكسهای امن نسبت به کانکس های دیگر تدابیر پيشرفته تري نیاز دارد. این کانکس ها حتما می بایست عايق بندي شده باشند و در برابر الكتريسته ساكن و جرقه هاي شروع انفجار مقاوم باشد. گاهي منظور از حفاظ های یک كانكس همان سايبان هايي هستند که وظیفه دارند جلوي تابش شديد خورشيد را بگیرند. اما در بعضی موارد دیگر منظور از حفاظ برای کانکس پنجره ها و درب های امنیتی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *