کانتینر

کانتینر : اگر بخواهیم به طور کلی توضیح دهیم که کانتینر دقیقا چه چیزی می باشد ، ابتدا باید یک تعریف و توضیح کلی در مورد آن بدهیم و با تعاریف اصلی آن آشنا بشویم.

کانتینر چیست؟

به طور کلی یک کانتینر یک جعبه ی فلزی می باشد که با ابعادی خاص وتعیین شده جهت جای دادن انواع کالا درون آن مورد استفاده قرار می گیرد. کانتینرها هم مثل کانکس و کانکس ویلایی، دقیقا شبیه یک اتاقک فلزی هستند که به منظور حمل کالا های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. بدنه ی کانتینرها از ورقه های فلزی می باشد و کف آن ها به وسیله ی چوب های روغن اندود شده (پالت ها) پوشیده شده است و کالا ها بر روی آن ها قرار می گیرند. سطح خارجی کانتینرها ضد زنگ و عایق کاری شده می باشد. این جعبه های فلزی یا به طور دقیق تر کانتینرها به وسیله ی انواع وسایل نقلیه دریایی ، زمینی و هوایی قابل حمل می باشد. کانتین این قابلیت را دارد که به راحتی به وسیله ی قطار ، کشتی و هواپیما حمل شود. حتی به کامیون هایی که جعبه های فلزی حمل می کنند نیز کانتینر گفته می شود. حمل و نقل کالا از طریق کانتینر ها را کانتریزیشن (Containerization) می نامند.

کانتینر

البته اگر بخواهیم به نام های فارسی سازی شده ی کانتینر و مانتریزیشن اشاره کنیم باید کلمات بارگنج و بارگنج بری را نام ببریم. اما در این مطلب جهت سهولت از همان کانتینر استفاده می کنیم. فرآیند کانتریزیشن یک فرآیند چندگانه می باشد که جهت ترابری کالا ها مورد استفاده قرار می گیرند. یعنی در این ترابری ها که همانند ایستگاه محسوب می شوند می توان شیوه ی حمل و نقل را از شیوه ای به شیوه ی دیگر انتقال داد. این مدل ایستگاه ها را ، ایستگاه های چندگانه نیز می نامند. در این ایستگاه ها معمولا از کانتینرهای استاندارد استفاده می شود. این نوع کانتینرها که استاندارد نامیده می شوند ، قابل استفاده برای کشتی ها و واگن و کامیون ها می باشند. البته اندازه ی این کانتینرها همان طور که از نامشان مشخص است یک سایز خاص می باشد تا بتوان کانتیر را در هر کدام از وسیله های نام شده در هر نقطه ی دنیا قابل استفاده باشد. این اندازه ی استاندارد 20 در 40 در 45 فوت می باشد.

کانتینر

همان طور که می دانید تجارت و بازرگانی امروزه ارتباط زیادی با کانتینرها و تراوری ها دارد. به همین دلیل کانتینرها دارای انواع مختلفی از نظر کاربرد می باشند. به طور کلی می توان گفت کانتینرها حجم زیادی از کالا ها را در سطح کشور ها حمل می کنند. ما می توانیم عمده ترین دلایل استفاده از کانتینرها را در موارد زیر خلاصه کنیم.

دلایل اصلی استفاده از کانتینر

1.    حفاظت کالا در برابر عوامل طبیعی همچون باران ، آفتاب و …
2.    حفاظت در برابر دستبرد سارقیان در حین حرکت
3.    سهولت بارگیری و تخلیه
4.    سهولت قرار گرفتن کانتینر در محیط های مختلف و کشتی
5.    استفاده ی بهینه از فضای انبار ها و کشتی ها
6.    سهولت در شمارش بار

موارد گفته شده مهم ترین دلایل استفاده از کانتینر ها می باشد. حتی می توان گفت هیچ کدام از روش های باربری مزیت های کانتینر را ندارند. به همین دلیل می باشد که در تمام نقاط تجاری دنیا شاهد استفاده از کانتینرهای استاندارد هستیم.

انواع کانتینر

گرچه کانتینرها دارای انواع و مدل های زیادی هستند اما به طور کلی بر اساس کاربرد و جنسشان گروه بندی می شوند. در زیر برخی از این گروه بندی ها را عنوان کرده ایم.

کانتینر های سرباز (Open Top)

این نوع کانتینرها سقف ندارند و به جای سقف به روی آن ها یک پارچه ی برزنتی جهت پوشاندن کالا ها قرار می گیرد. از این نوع کانتینرها جهت جابجایی کالا هایی استفاده می شود که ارتفاع زیادی دارند.

کانتینر های تانکری

این کانتینر ها دارای یک تانکر بزرگ هستند که در چارچوب کانتینرهای استاندرد به راحتی جای می گیرند. این کانتینرها را جهت جابجایی اجسام مایع مورد استفاده قرار می دهند.

کانتینر های یخچالی

این نوع کانتینر نیزهمان طور که از نامش مشخص است ، به منظور حمل کالاهایی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز است در دمای پایین قرا داشته باشند مانند گوشت ها ،‌ میوه ها و …

کانتینر های swap body

مهم ترین ویژگی این نوع کانتینر ها سبک بودنشان می باشد. این کانتینر ها به قدری سبک هستند که می توانیم به راحتی آن ها را بر روی یکدیگر قرار بدهیم. یا از بالا آن ها را بلند کنیم. مزیت دیگری که این نوع کانتینر ها دارند ، به صرفه بودن قیمت ابتداییشان می باشد. سایز swap body ها کاملا برابر سایز کانتینر های استاندارد می باشد. مزیت اصلی این نوع کانتینر ها که همان وزن کمشان می باشد ، در کشتیرانی ها زمانی که می خواهد کانتینر را از روی سطح کشتی به روی کامیون قرار دهند مشخص می گردد.

کانتینر های حرارتی

این نوع کانتینر نیز درست بر خلاف کانتینر های یخچالی ، جهت حمل کالا هایی مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به نگه داری در دمای بالا دارند.

کانتینر های عایق دار

مهم ترین ویژگی این کانتینرها بدنه ی عایق شده ی آن ها می باشد که با توجه به نوع بار مورد استفاده قرار می گیرند.

کانتینر های حمل گاز

از این دسته از کانتینرها جهت حمل گاز های فشرده شده از نقطه ای به نقطه ی دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

کانتینر های تهویه دار

این کانتینرهای نیز دارای تهویه هستند و جهت حمل کالاهایی استفاده می شود که نیاز به هوای تازه دارند.

1 دیدگاه برای “کانتینر”

  1. طراحی سایت گفت:

    مرسی از این سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *