خرید کانتینر راهکارها و نکات کلیدی

container-line
زمان مطالعه: 4 دقیقه

بروزرسانی شده در ۰۶ خرداد ۱۴۰۳

برای خرید کانتینر راهکارها و نکات کلیدی وجود دارد که با دانستن آنها بهترین تجربه خرید را خواهید داشت. در ادامه همراه مجله دپو کانتین باشید  

خرید کانتینر راهکارها و نکات کلیدی

کانتینر به عنوان انبار یا انبارهای کانتینری

وقتی در جریان پروژه ای عمرانی تصمیم به خرید کانتینر داریم یا زمانی که می خواهیم از یک کانتینر به عنوان انبار استفاده کنیم توجه به نکاتی دارای اهمیت است.

نکاتی که دانستن آن هم در زمان خرید کانتینر و هم در زمان استفاده از کانتینر به عنوان انبار های قابل جابجایی باعث صرفه جویی در وقت و هزینه ها خواهد شد. در این نوشته سعی می کنیم با توجه به تجربه فعالیت طولانی در دنیای رنگارنگ کانتینر ها، به این موضوع بپردازیم.

خرید کانتینر قدم دوم در جریان استفاده متفاوت از کانتینر ها است. قدم هم دریافت اطلاعات و رسیدن به این مهم است که یک کانتینر 20 فوت یا 40 فوت چقدر می تواند در موضوعی غیر از حمل و نقل دریایی، ریلی یا حمل و نقل جاده ای کاربرد داشته باشد. شاید در ابتدای ساخته شدن کانتینر و استفاده از باکس ها به عنوان ابزار کاربردی حمل و نقل و با گذشت یک تا دو دهه از این اختراع، هنوز موضوع کانتینرهای کارکرده و استفاده از آن در حوزه های دیگر و صنایع غیر از حمل و نقل مطرح نشده بود.

بعد از اینکه رفته رفته عمر کانتینر ها طولانی تر شد و سروکله ی  کانتینرهای سالخورده در گوشه و کنار دنیا پیدا شد. این فکر به ذهن افراد رسید که استفاده از این اتاقک آهنی مستحکم که شاید استانداردهای اولیه برای سفر دریایی را از دست داده باشد اما هنوز پایدار و قابل اعتماد است، به عنوان اتاقک های انبار کانتینری می تواند کاربرد داشته باشد.

کم کم خلاقیت و نگاه هنرمندانه نیز در این فضا وارد شد و تغییر کاربری کانتینر ها به عنوان راهکاری جذاب به خدمت گرفته شد که در جایی دیگر به این مورد پرداخته ایم. اما در خرید کانتینر برای استفاده از انبار چه نکاتی را در نظر داشته باشیم:  

عمر و سال ساخت کانتینر

در مورد عمر و سال ساخت کانتینر زیاد مته به خشخاش نگذاریم!

کانتینر ها به خاطر  سازه پرقدرت و عایق بندی های کف، سقف و دیواره ها خیلی دیر فرسوده می شوند و استفاده از آنها به عنوان انبار کانتینری هم نیاز به خرید یک نمونه با سال ساخت نزدیک ندارد. خرید کانتینری که چند سال بیشتر داشته باشد شاید تفاوت چندانی در استفاده از آن به عنوان انبار ایجاد نکند اما بی شک در هزینه ما صرفه جویی خواهد کرد ضمناً پس از اتمام کار برای فروش کانتینر نیز با افت قیمت جدی مواجه نخواهیم بود.

ظاهر، رنگ و بدنه کانتینر

در مورد ظاهر، رنگ و بدنه کانتینر حساسیت نداشته باشیم!

امکان دارد در بخش هایی ضربه یا آسیب های جزیی به بدنه کانتینر از بیرون خورده باشد. این اهمیت چندانی ندارد و اگر به جریان حمل و نقل کانتینری و مسیری که کشتی ها و سوار بر تریلی ها از نقطه ای به نقطه دیگر توجه کنیم، این آسیب دیده گی ها اهمیت چندانی ندارد اما…

سلامت ستون ها

به سلامت ستون های به ویژه ستون های چهارگانه اصلی کانتینر اهمیت زیای بدهیم

ستون های اصلی کانتینر به عنوان پایه های استقرار سازه آن اهمیت بالایی در کاربری بهینه ما به ویژه به عنوان انبار دارند. سلامت ستون ها باعث می شود در کانتینر درست باز و بسته شود و اصطلاحاً لنگر بر ندارد، در کانتینر به عنوان یکی از فنی ترین بخش های آن لازم است در سلامت و توازن کامل باشد در غیر این صورت استفاده از آن به عنوان انبار را دچار اشکال و اختلال می کند.در شرایطی خرید نیم نگاهی هم به فروش کانتینر داشته باشیم.

در نظر داشته باشید که خرید کانتینر به عنوان انبار پس از اتمام پروژه نیاز به موضوعی پر اهمیت با عنوان فروش کانتینر دارد. چه بسیار موارد داشته ایم که خریدار کانتینر پس از گذشت یک یا چند سال و اتمام پروژه، کانتینر را به فروشنده بازگردانده و با توجه به تورم و افزایش قیمت ارز، با قیمتی بسیار بالاتر از قیمت خرید، آن را فروخته است. پس بهتر است کانتینر را از فروشنده ای تهیه کنیم که خریدار تخصصی کانتینر هم باشد نه صرفا از یک واسطه فروش که روی موضوع بازاریابی برای مجموعه های دیگر فعالیت می کند. انتخاب درست در این مورد با رجوع به فروشندگان بزرگ که محوطه های گسترده ی کانتینری را اداره می کنند در هر شهری میسر است.

تکه و وصله های جوشکاری شده

از خرید کانتینری که بدنه آن به ویژه از داخل دارای تکه و وصله های جوشکاری شده است خودداری کنیم.

انجام عملیات جوشکاری در دیواره های داخلی کانتینر استحکام و تقارن وزنی آن را دچار اختلال می کند و چنین کانتینری موقع فروش نمره خوبی را کسب نخواهد کرد.

 مستندات ترخیص

اسناد ترخیص کانتینر و مستندات ترخیص موقت آن را بازبینی و چک کنیم

اسناد کانتینر و مستندات گمرکی آن مانند سند یک ماشین و پلاک CSC  به عنوان شماره شاسی و پلاک یک کانتینر است. پلاک CSC  بر روی در کانتینر نصب شده است بر روی پلاک CSC شماره سریال کانتینر و اطلاعات تکنیکال دیگر مربوط به حجم، سال ساخت، کمپانی و کاربری کانتینر حک شده  را مشخص می کند.کانتینری که فاقد این  پلاک باشد  غیر مجاز  و غیر قانونی تلقی می شود و مشمول قوانین بین المللی حمل و نقل نمی شود. بهتر است در زمان خرید به این موضوع توجه و دقت داشته باشیم که در آینده دچار مشکلات قانونی نشویم.

در نهایت توجه داشته باشیم که قیمت کانتینر ارتباط مستقیم با قیمت ارز دارد پس در زمان خرید، نمونه ای را انتخاب کنید و از منبعی آن را تهیه کنیم که خرید ما به نوعی سرمایه گذاری ارزی نیز باشد و بعد بتوانیم در زمان مناسب اقدام به فروش کانتینر کنیم.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *