کانکس آمبولانس

container-line
زمان مطالعه: 3 دقیقه

بروزرسانی شده در ۰۶ تیر ۱۴۰۲

کانکس ها امروزه کاربرد زیادی در دنیای ما دارند و یکی از نشانه های صنعتی شدن محسوب می شوند. کارایی آن ها در زمان های اضطراری بیشتر خود را نشان می دهد. یکی از مهمترین انواع کانکس ها کانکس آمبولانس ها هستند. در این مطلب با انواع کانکس ها از جمله کانکس آمبولانس ها و اینکه کجا کاربرد دارند، بیشتر آشنا می شویم .

کانکس چیست و چه تفاوتی با کانتینر دارد

به سازه های پیش ساخته ای که که قابلیت حمل دارند کانکس گفته می شود و در دو نوع ساخته می شوند. یا ثابت اند یا در زیر آن ها چرخ هایی برای حرکت تعبیه شده است. بدنه کانکس ها معمولا از فلز ساخته شده است و تا حد امکان در ساختن بدنه و سقف آن از موادی استفاده می کنند که عایق صوتی و حرارتی باشد و نفوذ ناپذیری در برابر آب داشته باشد. ولی کانتینر جعبه ای است آهنی که برای انتقال و حمل و نقل مواد از آن استفاده می شود و معمولا برای حمل و نقل دریایی از آن استفاده می شود.

تفاوت کانکس با کانتینر این است که معمولا کانتینر برای حمل و نقل مواد است ولی از کانکس برای استفاده انسان ها استفاده می شود. معمولا کانکس ها در یا پنجره دارد.

اینکه در ساخت کانکس ها از چه موادی استفاده می شود بستگی به این دارد که از کانکس در کجا استفاده می شود زیرا هر کدام از مواد اولیه ای که در ساخت آنها به کار برده می شود کاربرد خاصی دارد مثلا فایبر گلاس، ورق فلزی گالوانیزه، چوب و … . معمولا برای در ها از pvc و برای پنجره ها از upvc استفاده می شود. قیمت کانکس ها قاعدتا به سایز آن­ها و مواد اولیه ساخته شده آن­ها بستگی دارد و متغیر است.

معایب و مزایا کانکس

از مزایای کانکس میتوان به مقاوم بودن در برابر حرارت، باد، زلزله اشاره کرد. همچنین با توجه به اینکه کشورمان در چند سال اخیر درگیر مسئله ریزگرد ها است، مقاوم بودن کانکس در برابر گرد و غبار نیز یک مزیت بسیار خوبی به شمار می رود. کانکس ها قابلیت حمل و نقل دارند، بنابراین می توان مستقل از زمین به فروش رساند. کانکس ها را می توان از موادی ساخت که عایق صدای خوبی باشد. به دلیل قابل حمل بودن کانکس ها، می توان آن را در مناطقی که ساخت و ساز مشکل است، انتقال داد و از این سازه های از پیش ساخته استفاده کرد.کانکس ها نسبت به سازه ها، بسیار سریع تر ساخته می شوند و منعطف ترند.

همچنین کانکس ها در برابر آب با درصد نمک بالا نیز مقاوم اند بنابراین در مناطق صنعتی بسیار کاربرد دارند. کانکس ها قابلیت بازیافت دارند از این رو سازگار با محیط زیست اند.کانکس ها به نسبت سازه ها مقرون به صرفه اند و قابلیت مونتاژ و دمونتاژ سریع دارند.

از معایب کانکس ها می توان به این نکته اشاره کرد که بعد از استفاده یا به اصطلاح دست دوم شدن قیمت آنها بسیار افت می کند و در طرح یا ابعاد آن از لحاظ ساخت، محدودیت وجود دارد.

انواع کانکس ها

از مهمترین کاربرد کانکس اسکان انسانی است که مانند یک خانه ی آماده با تمامی امکاناتی رفاهی مانند آشپزخانه و حمام و سرویس بهداشتی و …است . ولی امروزه از کانکس استفاده های بسیار زیادی می شود. از انواع کانکس ها می توان به کانکس مسکونی و ویلایی، کانکس نگهبانی، کانکس سرویس بهداشتی، کانکس اداری، کانکس ستاد بحران، کانکس فروشگاهی، کانکس آمبولانس، کانکس امور بانکی ، کانکس خدمات درمانی و …. اشاره کرد.

یکی از مهمترین کاربرد کانکس ها در پزشکی است. مانند کانکس آمبولانس، کانکس هلال احمر، کانکس اورژانس و … . کانکس پزشکی، کانکسی است که از آن برای خدمات پزشکی استفاده می شود. در واقع می توان گفت که سازه های پیش ساخته ی درمانی یک درمانگاه سیار است و می توان از آن برای مکان هایی که امکان ساخت درمانگاه وجود ندارد یا منطقه دور افتاده است، استفاده کرد.

کانکس آمبولانس

کانکس آمبولانس ها ساختاری بسیار محکم دارند و در برابر پیچش و تنش بسیار مقاوم اند. کانکس آمبولانس ها حداکثر ارتفاع 190 و عرض بین 2 تا 40.2 را بر اساس قوانین راهنمایی رانندگی دارند. کانکس آمبولانس ها بر روی وانت نصب می شوند. کانکس آمبولانس ها معمولا با ساندویچ پنل مسقف شده اند و کف و دیواره های قابل شستشویی دارند.

کف آن ها برای برانکارد ریل گذاری شده است و بسیار مقاوم است. در داخل کانکس آمبولانس ها، لوازم و تجهیزات پزشکی تعبیه شده است و مکانی برای بهیار و جعبه ای برای دارو ها در نظر گرفته شده است. چراغ های عقب و جلوی کانکس آمبولانس ها و همچنین آژیر آنها، مانند آمبولانس ها است. کانکس ها در سال های اخیر جایگاه ویژه ای در ارائه خدمات درمانی و پزشکی پیدا کردند و جان بسیاری از هموطنانمان را در مناطق صعب العبور و حوادث جاده ای نجات دادند. با نظارت بیشتر بر روی کیفیت ساخت و تجهیزات این نوع کانکس ها، می توان شاهد عملکرد بهتر آن ها باشیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *